Svet
2424 ogledov

Drama v Bruslju: Glasovanje prekinili protestniki, tako se je končalo

Evropski parlament
1/2
Epa
Evropski poslanci so danes potrdili evropski pakt o migracijah in azilu, katerega cilj je celovito urediti upravljanje migracij v EU. Pakt sestavlja deset zakonodajnih aktov, ki naj bi zagotovili več solidarnosti med članicami, hitrejše azilne postopke in boljše upravljanje meja. Zdaj bodo morale zakonodajo potrditi še članice.

Med akti, ki jih je Evropska komisija predlagala v letih 2016 in 2020, za enega ključnih velja uredba o upravljanju migracij in azila, v skladu s katero bodo morale vse članice pomagati tistim, ki se bodo soočale z migracijskim pritiskom.

Uredba predvideva poseben solidarnostni mehanizem za pomoč tem državam. Preostale članice jim bodo lahko pomagale s premestitvijo prosilcev za azil na svoje ozemlje, plačevanjem finančnih prispevkov ali pa zagotavljanjem operativne podpore. Na letni ravni bodo število premestitev znotraj EU določili pri najmanj 30.000 osebah, skupno višino prispevkov pa pri najmanj 600 milijonih evrov.

V primeru kriznih razmer na področju migracij bo solidarnost v skladu z novimi pravili dodatno okrepljena. Komisija bo lahko v tem primeru od članic zahtevala dodatne zaveze. Pri tem bodo prednost dali premeščanju. V primeru krize bo možno odstopanje od določenih pravil iz pakta.

Preverjanje na zunanjih mejah

Nova zakonodaja bo omogočala preverjanje državljanov tretjih držav na zunanjih mejah EU, prinaša pa tudi razširjeno podatkovno bazo Eurodac, v kateri bodo zbirali prstne odtise, fotografije obraza in podatke o osebnih dokumentih migrantov.

Pakt prinaša še enotne standarde po vsej EU za priznavanje mednarodne zaščite prosilcem in glede njihovih pravic, enoten pa bo tudi sam azilni postopek, ki bo hitrejši. Prav tako posodablja pogoje bivanja, ki jih mora prosilcem zagotoviti država, v kateri so.

Zakonodajni sveženj poleg tega predvideva nov okvir za preselitev beguncev iz tretjih držav, da v EU pridejo po zakoniti poti. Sodelovanje članic bo prostovoljno.

Zdaj bo moral dokončno zeleno luč prižgati še Svet EU, v katerem so zastopane države članice. Zakonodaja se bo predvidoma začela uporabljati spomladi 2026.

Glasovanje o zakonodajnih aktih so sicer kmalu po začetku za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 11
  • Avatar jezeran
    jezeran 20:04 10.april 2024.

    Vse nazaj poslat, je ceneje kot jih futrat

  • rd2dmk2 19:11 10.april 2024.

    torej merklova reč BITE kommen- potem pa , ko ugotovi da pridejo zdraharji in lenuhi ukaže den Lajdrni da naj tole hamad potala okol. ok slovenceljni kdaj vam bo udarlo v tisti edino sivo celico, da BMW lahk kup tud ...prikaži večud arabc, ki ni EU, in torej zakaj potem mora biti SLO v EU. Hofer , Aldi in eurospin pa je tud že v SLO in vam ni treba hodit v šoping v Gradz in Palmanovo. a ste res tko idiotsko debilni in upate da boste zadel na jackpotu ali da vas bo Janša dal za poslanca v EU. malo morgen.

  • Ender3 18:43 10.april 2024.

    Pred STA se je odzvala Nora24tv z izjavo Tomčeve, da je program premalo ambiciozen..Morda sta tudi Zverom osebno protestirala takšnemu sklepu. Sedaj bosta verjetno vložila tožbo proti EU komisiji, ker ni upoštevala stališč Janše in mecena Orbana. In takšne idiotske ...prikaži več poslance ima lahko samo SDS. Romana že polnih 16 let in Janez jo ponovno kandidira.