Mednarodne sile. Uničili smo libijsko zračno obrambo, je dejal visoki britanski poveljnik Greg Bagwell. Zdaj naj bi nemoteno leteli nad Libijo in napadali kopenske sile. V 24 urah so izvedli 175 preletov.
“Zelo verjetno bo v celotnem arabskem svetu prišlo do sprememb sistemov. Zanimivo bo, kako bo Bližnji vzhod, torej Izrael in Palestina, to doživljal. Smo v času ključnih sprememb,” napoveduje Jožef Kunič, predsednik Slovenskega društva za mednarodne odnose (SDMO). Poznavalec mednarodnih odnosov Milan Brglez dodaja: “Mislim, da se ta zadeva na Bližnjem vzhodu še nekaj časa ne bo polegla. Po eni strani gre za domino efekt.”
Letošnje vstaje ljudstev
V Egiptu in Tuniziji so protestniki dosegli odstop predsednikov. V Iranu in Iraku večjih sprememb ni bilo.
Ta del sveta večinoma pozna diktatorske režime. Ti pa so pogodu zahodu, zato ne se ne odzove.
Jožef Kunič, SDMO
Sudanci so protestirali v času referenduma, v Jemnu, Siriji, Alžiriji, Bahrajnu, Maroku in Jordaniji pa demonstracije izbruhnejo vsake toliko. Zadnji aktualni upor je v Libiji. “Intervencija je tam po mojem upravičena, drugo pa je, ali bo prav izpeljana. Meja med napadom in pomočjo k spremembam je strahovito tanka,” o posredovanju mednarodnih sil pravi Kunič, Brglez pa doda: “Spremembe ne bodo nujno takšne, kot bi si elita na zahodu želela.”
Sedijo na nafti in zatirajo
Vstaja v Libiji marsikoga ni presenetila, že kmalu pa lahko izbruhne tudi drugje. Brglez opozarja: “So še drugi primeri, ko avtokratski režimi v zalivu dobesedno sedijo na nafti in sodelujejo v zatiranju protestnikov. Zahod se ne odzove, ker je odvisen in mu ustreza predvidljiv režim.”