Svet
6436 ogledov

Evropske države se intenzivno oborožujejo, rekorderka pa naša soseda

Slovenska vojska vojašnica Edvarda Peperka Profimedia
Tudi Slovenija je med državami, ki so veliko vlagale v vojaško opremo.

Napad Rusije na Ukrajino, napetosti v Južnokitajskem morju, vojna v Gazi in vse več vojaških spopadov v Afriki so močni znaki, da je relativnega miru v svetu konec. Kot ugotavlja hrvaški portal Index, se večina držav zadnja leta pospešeno oborožuje, predvsem tiste evropske države, ki desetletja niso dovolj vlagale v svojo vojsko. Med državami, ki so začele obnavljati svoj vojaški arzenal, je tudi Hrvaška.

Po neuradnih informacijah, ki jih je pridobil Jutarnji list, se Hrvaška z ZDA že dve leti pogaja o nakupu novega sistema HIMARS (visokomobilni artilerijski raketni sistem), nabava pa naj bi bila končana v štirih letih.

Sistem HIMARS imajo v Evropi le še Poljska, Ukrajina in Romunija, nakup pa načrtujejo tudi Italija, Latvija in Estonija.

Madžarska pospešeno vlaga v vojsko

Evropske države so se začele intenzivno oboroževati že po okupaciji Krima. Podatki Stockholmskega mednarodnega inštituta za mirovne raziskave kažejo, da so nekatere države od leta 2015 podvojile vojaške izdatke, dve pa sta izdatke celo potrojili. Leta 2023 je sosednja Madžarska več kot potrojila svoje vojaške izdatke v primerjavi z letom 2015 (po cenah in menjalnih tečajih iz leta 2022). Lani so znašali 3,88 milijarde dolarjev (po tečaju in cenah leta 2022), leta 2015 pa 1,15 milijarde dolarjev. To je največja rast v vsej Evropi, če izvzamemo Ukrajino.

Litva je potrojila vojaške izdatke (zvišanje za 208,7 odstotka), Latvija pa jih je povišala za 161,8 odstotka. Za njimi je Poljska, ki je leta 2023 porabila 26,78 milijarde dolarjev (cene in tečaj iz leta 2022), leta 2015 pa 11,33 milijarde dolarjev.

Med desetimi državami, ki so najbolj povečale vojaške izdatke, je tudi Srbija, ki je leta 2023 za vojsko namenila 1,84 milijarde dolarjev, leta 2015 pa 0,9 milijarde dolarjev.

Slovenija je zabeležila 86,3-odstotno rast in je na 16. mestu v Evropi, tik za Finsko.

Hrvaška je zabeležila rahlo 31,2-odstotno rast in je na 32. mestu v Evropi. Na 35. mestu pa je Velika Britanija, ki je zabeležila le 18,6-odstotno rast.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 42
  • Nelaži 14:11 06.avgust 2024.

    nekateri še danes ne vejo, da je NATO Naci Terrorist Organization klausa švaba in njegovega svetovnega ekonomskega foruma. Njegova služabnica nacistka ursula fon der fajzer, ki bi zaradi korupcije v zvezi z nabavo kovid cepiv morala biti v zaporu se ...prikaži več vsem nasprotnikom sladko smeje, ker ve, da ji nihče nič ne more. Oni furajo agendo depopulacije iz zraka veselo naprej neglede na to koliko se katera država oborožuje.

  • Friderik1950 07:45 06.avgust 2024.

    Prnevilno. Potrebno bo odrezati čim večji kos Bosne, ko bo ta razpadla. Potrebno bo držati fronto s Srbi, polovico obale pa držijo Rusi. tudi s Slovenci so karte precej nevarno premešane. Spomnimo, da je pred kakimi petimi leti eden od ...prikaži večd njihovih generalov povedal, da je njihova vojska v dvanajstih urah na Kongresnem trgu. Iz tega je nastala šala, da je to nemogoče, ker naši ne morejo tako hitro bežati. Ja je nevarno.

  • Avatar Garancija
    Garancija 07:14 06.avgust 2024.

    A zato begunci pri nas kupujejo vozila,da bodo čim prej prišli v nemčijo