"Od Facebooka zahtevamo, da preneha z izvajanjem množičnega nadzora, objavi razumljivo politiko zasebnosti in da ne zbira podatkov o ljudeh, ki omrežja sploh ne uporabljajo," je v nedavnem intervjuju za francosko tiskovno agencijo AFP dejal 27-letni aktivist Max Schrems, ki vodi kampanjo.
Tožbo so vložili proti Facebookovi podružnici na Irskem, ki je podvržena evropski zakonodaji in pod katero spadajo vsi svetovni uporabniki, razen ameriških in kanadskih, oz. okoli 80 odstotkov od skupaj 1,35 milijarde uporabnikov.
V skupinski tožbi sodeluje 25.000 ljudi, med drugim tudi okoli 350 iz Slovenije in več kot 1300 iz sosednje Hrvaške.
Zahtevajo odškodnine
Avstrijec Schrems je kampanjo sprožil avgusta lani, zaradi velikega zanimanja pa so po tednu dni število sodelujočih omejili na 25.000. Na "čakalni listi" za morebitne kasnejše tožbe je tako še 55.000 ljudi.
Skupina od ameriškega družbenega omrežja zahteva "simbolično odškodnino" v višini 500 evrov za vsakega tožnika, kar pri 25.000 tožnikih nanese dobrih 12 milijonov evrov. Kot pravijo, je cilj tožbe uporabnikom zagotoviti zasebnost, ne pa denarno korist.
Pri Facebooku izjav v zvezi s tožbo ne dajejo. Tržna vrednost podjetja se trenutno giblje okoli 230 milijard ameriških dolarjev.
Kar je na facebooki objavljeno v roku par minut ni več zasebno ampak samo skrito pred svetovno javnostjo, vendar dosegljivo marsikomu. Torej ne drži. Če hočeš skriti, ne sme biti v digitalni obliki.
Zbudi se, nič ni zastonj. Te možnosti plačaš s tem, da deliš informacije tistim, ki jih to sploh ne briga. Kaj pa bo potem pa bomo zgleda videli.
Glej zavajanje pa opiranje se na tiste ki se dejansko pozanimajo ane pač ni noben izgovor za zavajajočo prakso.