Napadi na civiliste bi lahko predstavljali zločine proti človečnosti. Odgovornim bi bilo zato potrebno soditi na Mednarodnem kazenskem sodišču v Haagu, piše v osnutku resolucije ZN, s katero bodo uvedli sankcije proti Libiji.
Osnutek sta spisali Francija in Velika Britanija. V njej je zahtevan še embargo proti Libiji, prepoved potovanj v to državo in zamrznitev premoženja libijskim voditeljem. Tako poroča agencija Reuters, ki trdi, da so njeni novinarji videli kopijo osnutka.
Gadafi bi odprl orožarne
Libijski voditelj Moamer Gadafi je danes govoril množici podpornikom na glavnem trgu v prestolnici Tripoli. Napovedal je, da bo, če bo treba, odprl orožarne in oborožil podpornike.
"Stojim med množicami, borili se bomo in jih porazili," je med drugim še povedal Gadafi.
Policija in vojska v okolici Tripolija, ki je eno redkih mest, ki je še v rokah libijskega voditelja, po besedah prič pregledujeta vozila, ki želijo vstopiti v mesto ali ga zapustiti. Gadafijev režim naj bi sicer že izgubljal tudi nadzor nad mesti v bližini prestolnice.
V EU soglasje o sankcijah
Države EU so dosegle soglasje o sankcijah proti Libiji. Uradno bi jih lahko naznanili že v ponedeljek, obsegale pa bodo embargo na uvoz orožja, zamrznitev sredstev v bankah s področja EU, ter omejile potovanja v to državo. Odločitev bo predvidoma formalno sprejeta prihodnji teden.
EU je sicer že ustavila trgovino z orožjem z Libijo. Prav tako je zamrznila pogajanja o sporazumu o sodelovanju s to državo. Trenutno so vse moči usmerjene v evakuacijo ljudi iz Libije, kjer je trenutno še okoli 3.600 državljanov EU.
Zaradi državnega terorizma in razvoja orožja za množično uničevanje je bila Libija pod mednarodnimi sankcijami vse do leta 2003.
Odstopilo več diplomatov
S položaja je danes sicer odstopilo več libijskih diplomatov, med njimi celotna libijska misija pri Združenih narodih v Ženevi ter libijska veleposlanika v Franciji in delegati Unesca.
"Vsi v libijski misiji v Ženevi smo se brezpogojno odločili, da bomo delovali kot predstavniki libijskega ljudstva in njihove svobodne volje," je na zasedanju Sveta ZN za človekove pravice v Ženevi povedal libijski diplomat, ki zaradi morebitnih protiukrepov ni želel biti imenovan. Ob govoru je požel aplavz s strani predstavnikov vseh 47 članic sveta.