Grški finančni minister Janis Sturnaras je medtem v parlamentu poslance pozval, naj podprejo nov paket varčevalnih ukrepov.
Vlagatelji so Grčiji danes ponudili 1,7 milijarde evrov, država pa je sprejela za 1,3 milijarde evrov ponudb. Zahtevana donosnost je bila pri 4,41 odstotka, kar je za odtenek manj kot v zadnji podobni izdaji.
Grčija je že od leta 2010 dejansko odrezana od mednarodnih finančnih trgov. Z izdajo kratkoročnih dolžniških papirjev na njih ohranja le minimalno prisotnost.
Dokler se država ne bo sposobna znova samostojno zadolževati, je njeno finančno preživetje odvisno od mednarodne finančne pomoči držav z evrom in Mednarodnega denarnega sklada (IMF). Da bi lahko Grčija prejela novo, 31,5 milijarde evrov vredno tranšo posojila, mora sprejeti nov varčevalni paket.
Predlog paketa je v ponedeljek priromal v grški parlament, glasovanje o njem pa bo potekalo v sredo. Sturnaras je danes v nagovoru poslancem poudaril, da Grčija nujno potrebuje denar, če se želi izogniti trdemu bankrotu.
Varčevalni ukrepi med drugim predvidevajo novo znižanje pokojnin, zvišanje davkov in dvig upokojitvene starosti na 67 let. Do leta 2016 naj bi s paketom Atene privarčevale okoli 18,5 milijarde evrov.
Nadaljuje se stavkovni val
V Grčiji se danes nadaljuje stavkovni val proti novemu svežnju varčevalnih ukrepov. K splošni stavki sta pozvala sindikat javnih uslužbencev GSEE in sindikat zasebnega sektorja Adedi.
Stavka se bo nadaljevala še v sredo, ko naj bi parlament proti večeru dokončno potrdil dobrih 13 milijard evrov vreden varčevalni paket. Varčevalni načrt med drugim predvideva znižanje plač in pokojnin, odpuščanja v javnem sektorju in druge ukrepe na področju trga dela.