Čeprav je bila Gu Kailai obsojena na smrtno kazen, te najverjetneje ne bodo izvršili, ampak ji bodo kazen ob lepem vedenju spremenili v dosmrtni zapor ali 25 let ječe. Večino smrtnih kazni z dveletnim odlogom izvršitve namreč po trditvah organizacije spremenijo v dosmrtni zapor. Organizacija za spoštovanje človekovih pravic Dui Hua Foundation omenja celo možnost, da Gujeva v zaporu preživi le nekaj let.
Gujeva bi lahko po sedmih letih zaprosila za pogojni izpust iz zdravstvenih razlogov, kar pomeni, da bi v zaporu dejansko odsedela devet let. V preteklosti se je namreč zdravila zaradi kronične nespečnosti, tesnobe, depresije in paranoje, kar je prišlo na dan tudi na samem sojenju. Da bi premagala te težave, je jemala antidepresive in pomirjevala. S temi zdravili naj bi postala zasvojena, kar je vodilo v še dodatno poslabšanje njenega duševnega zdravja.
Zaradi groženj zastrupila poslovneža
Gujeva je sicer na sojenju priznala, da je zastrupila 41-letnega britanskega poslovneža Neila Heywooda, ki je poslovno sodeloval z njo in njenim možem. Britanca je ubila, ker je po neuspešnem poslu grozil njenemu sinu Bo Guaguaju.
Na izrečeno kazen naj se 53-letna Gu ne bi pritožila, kar še povečuje možnosti, da bi lahko bila v najboljšem primeru že po devetih letih na prostosti. Kitajska televizija CCTV je danes predvajala posnetke z izreka kazni, na katerih je videti Gu, kako pravi: "Kazen se mi zdi pravična."
Heywoodovo truplo so našli v hotelu v Chongqingu novembra lani. Sprva so kot vzrok smrti navedli infarkt, vendar je štiri mesece kasneje Bojeva desna roka in šef lokalne policije Wang Lijun pobegnil na ameriški konzulat, kjer naj bi razkril, da je šlo v resnici za umor.
Poleg Gujeve je bil danes zaradi pomoči pri umoru obsojen tudi njen asistent Zhang Xiaojun, in sicer na devetletno zaporno kazen. Štiri kitajske policiste, ki so priznali, da so pomagali prikriti Heywoodov umor, da bi zaščitili Gujevo, pa je sodišče obsodilo na od pet do enajst let zapora.