“Veleplakatov, s katerih bi obrazi politikov nagovarjali volilce, ni. So le table z imeni kandidatov, na dveh lesenih palicah zataknjene v zemljo. Teh ne manjka, ljudje jih postavljajo tudi pred svojimi hišami.” Tako pravi naša novinarka Barbara Bradač, ki se je nedavno vrnila iz Kalifornije. V ZDA volilni dan, na katerega izvedejo več različnih volitev.
Andraž Kastelic, WashingtonVelika večina je očitno nezadovoljna z za ZDA pretirano socialno usmerjenimi politikami Obame.
Kampanja zelo negativna
Bradačevo so presenetili volilni oglasi, saj je bila televizijska politična kampanja izrazito negativna. Opazila je tudi, da nalepke z imeni kandidatov ljudje lepijo na avtomobile. Nikjer ni manjkalo niti letakov.
Drugače je v ameriški prestolnici Washington, kjer zaradi posebnega statusa potekajo le županske volitve. “Več od kakšnega javnega nagovora in tabel, ki jih prebivalci vneto postavljajo na svoje vrtove, da bi izrazili podporo svojemu kandidatu, ni videti,” pove naš novinar Andraž Kastelic.
Novosti v Afganistanu
“Zanimivo je, da večina medijev zelo samozavestno predvideva rezultate volitev. Za zdaj je videti, da bo demokratom uspelo zadržati večino v senatu, ne pa tudi v predstavniškem domu. Kljub temu si nihče ne privošči predvidevanj sprememb politik ZDA,” pravi Kastelic. Kot edino verjetno spremembo omenja drugačno politiko agencije Cia v Afganistanu. Tej bi republikanci, če bi zmagali, dali bolj proste roke, dodaja.
Arnold se poslavlja
Včerajšnje volitve si bodo posebej zapomnili prebivalci Kalifornije, saj se po sedmih letih poslavlja guverner Arnold Schwarzenegger. Na volitvah ni več kandidiral. “Njegovega prihoda za guvernerja niso bili veseli, zdaj pa ljudi skrbi, da bodo nasledniki še slabši,” slovo igralca komentira Bradačeva.
* Se vidimo, Schwarzenegger.