Celotni dolg dolžnikov z vseh treh seznamov je približno 30 milijard kun ali štiri milijarde evrov.
Med več kot sedem tisoč podjetij, ki so dolžna po najmanj 300 tisoč kun (40 tisoč evrov), je prva zagrebška družba Tempo, ki ni plačala 292 milijonov kun (39 milijonov evrov) davkov, sledita pa HRT ter papirna industrija Pan v stečaju iz Zagreba, ki dolguje približno 143 milijonov kun (19 milijonov evrov).
Več kot sto milijonov kun (13,5 milijona evrov) država terja tudi od zagrebške gradbeniške skupine Industrogradnja in tekstilne industrije Varteks iz Varaždina.
Med obrtniki, ki državi dolgujejo več kot sto tisoč kun (13.500 evrov) je več kot 13 tisoč oseb. Skupaj so dolžni slabe 4,5 milijarde kun (600 milijonov evrov), prvi na seznamu pa je obrtnik z območja Šibenika, ki davčni upravi dolguje 41,5 milijona kun (5,5 milijona evrov). Več kot deset milijonov kun (1,35 milijona evrov) imata tudi obrtnika z območja Splita in Zagreba.
Državljani so dolžni več kot 1,35 milijarde evrov
Hrvaški državljani so državi ostali dolžni več kot 10 milijard kun (1,35 milijarde evrov), saj je na seznamu oseb, ki niso plačali, najmanj 15 tisoč kun (dva tisoč evrov) davkov, več kot 82 tisoč imen.
"Neslavni rekorder" je Zvonimir Staničić z območja Bjelovarja, ki je dolžan 61 milijonov kun ali dobrih osem milijonov evrov. Še osem državljanov pa ima davčni dolg večji kot deset milijonov kun (1,35 milijona evrov).
Na seznamu pa ni davčnih zavezancev, ki so se dogovorili za odlog plačila dolgov, obročno plačevanje ali reprogramiranje dolgov.
Obravnavali so dolgove slavnih
Hrvaški mediji so v preteklih dneh posebej izpostavljali dolgove bogatih in slavnih hrvaških osebnosti, ki so ujeti v mreži davčne uprave, kot sta pevki Jelena Rozga in Vlatka Pokos ter tudi pevec Marko Perković Thompson ali športni direktor nogometnega kluba Dinamo Zoran Mamić.
Mediji dodajajo, da bo država težko dobila svoj denar, ker je večina družb, med katerimi so tudi nekateri izmed največjih dolžnikov, v stečaju. Sprašujejo, zakaj država ni prej poskrbela, da do dolgov sploh ne bi prišlo.
Hrvaška je pred kratkim spremenila splošni davčni zakon in je dodatno uredila izjeme, ko gre za obveznosti do ohranitve tajnosti davčnih podatkov.
Finančni minister Slavko Linić je prejšnji teden napovedal, da bodo objavili seznam dolžnikov, ker je vlada odgovorna do tistih, ki redno plačujejo davke ter jih želijo ločiti od tistih, ki svoje obveznosti niso izpolnili.