Svet
1082 ogledov

HRW: Zaradi tega je "verjetno umrlo na tisoče ljudi"

dečka v Gazi nosita plastenke vode Profimedia
Humanitarna organizacija Human Rights Watch (HRW) je obtožila Izrael, da izvaja genocidna dejanja, ker izraelska vojska v Gazi onemogoča oskrbo z vodo.

HRW v danes objavljenem poročilu sicer Izraela ni neposredno obtožila genocida, ker to zahteva neizpodbitne dokaze, je pa pozvala k mednarodnim sankcijam. Organizacija s sedežem v New Yorku se je v novem poročilu osredotočila specifično na oskrbo z vodo in ugotovila, da so jo izraelske oblasti prebivalcem Gaze sistematično in načrtno onemogočale, zaradi česar je "verjetno umrlo na tisoče ljudi", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

HRW v poročilu med drugim omenja namerno poškodovanje ali uničenje infrastrukture za oskrbo z vodo in sanitarij, čistilnih naprav, rezervoarjev, skladišč rezervnih delov in druge infrastrukture. Napadali so tudi delavce, ki so jo vzdrževali.

Glede na navedbe v poročilu iz tega izhaja, da izraelske oblasti v Gazi namerno ustvarjajo pogoje, s katerimi naj bi v celoti ali delno povzročili fizično uničenje tamkajšnjih prebivalcev. To po navedbah HRW pomeni vojne zločine in genocidna dejanja.

Izrael trdi, da gre za laži

Izraelsko zunanje ministrstvo je danes zavrnilo obtožbe in poročilo HRW označilo za "polno laži". "Human Rights Watch ponovno širi svoje krvave žaljivke, da bi promoviral svojo protiizraelsko propagando. To poročilo je polno laži, ki so grozljive celo v primerjavi z že tako nizkimi standardi HRW," so zapisali.

HRW sicer v poročilu ni neposredno zapisal, da Izrael izvaja genocid. Po mednarodnem pravu je namreč za dokazovanje genocida potreben neizpodbiten dokaz o namenu, kar je po mnenju strokovnjakov zelo težko doseči.

Organizacija je sicer nakazala, da bi ta namen lahko izkazovale izjave nekdanjega obrambnega ministra Joava Galanta, ki je oktobra lani kmalu po začetku izraelske ofenzive v Gazi razglasil "popolno obleganje" in dejal: "Ne bo elektrike, hrane, vode, plina - vse je zaprto."

Izrael se še vedno sooča tudi s postopkom pred Meddržavnim sodiščem (ICJ), potem ko je Južna Afrika proti tej državi decembra lani vložila tožbo in trdi, da izraelske oblasti z operacijami v Gazi kršijo Konvencijo Združenih narodov o genocidu iz leta 1948. Izrael tudi te obtožbe odločno zavrača.

dezurni@styria-media.si