Ameriške oblasti so maja uvedle poslovanja s tujimi telekomunikacijskimi podjetji, ki predstavljajo tveganje za nacionalno varnost ZDA. Podjetja ali države niso posebej omenjene, a je dejansko gre predvsem za ukrep proti Huaweiju.
Trditev, da Huaweijeva tehnika predstavlja nevarnost za ZDA, ameriške oblasti zaenkrat še niso dokazale. Številni strokovnjaki menijo, da gre bolj za orožje v trgovinski vojni med ZDA in Kitajsko.
"V prihodnjih dveh letih bo podjetje zmanjšalo proizvodnjo za 30 milijard dolarjev," je danes na sedežu podjetja v Shenzhenu dejal Zhengfei. Vendar pa je poudaril, da bo čez nekaj let koncern iz težav prišel še močnejši: "Mislim, da nas nikakor ni mogoče proglasiti za mrtve."
Pojasnil je, da bo potrebna določena konsolidacija, vendar pa večjih odpuščanj ne načrtujejo. Mednarodna prodaja Huaweijevih telefonov naj bi se letos znižala za 40 odstotkov.
Huawei se zaradi ameriških sankcij sooča s številnimi težavami. Poslovanje je močno omejeno z ameriškimi proizvajalci čipov, ki so njegovi glavni dobavitelji. Težave se kažejo tudi pri dostopu do Googlovega sistema Android, zaradi česar je Huawei že napovedal snovanje lastnega operacijskega sistema za mobilne telefone.
Prihodki Huaweija so lani porasli za 19,5 odstotka na 721 milijard juanov (104 milijarde dolarjev). Dobiček se je povečal za 25 odstotkov na 59,3 milijarde juanov (8,6 milijarde dolarjev).