Ukrep. Blokado rdečih baretk je imel takratni jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica za “stavko v delovnih oblačilih”, a je bila pravzaprav državni udar. Je pa zdajšnji srbski predsednik Boris Tadić Đinđićevim atentatorjem, ki so za zapahi, včeraj odvzel najvišja državna odličja.
Beograd. Srbsko tožilstvo je začelo preiskavo upora rdečih baretk, specialnih enot srbske tajne policije, ki je bil uvod v atentat na prvega demokratičnega premierja Srbije leto in pol pozneje, piše beograjski Blic. Imen, ki jih preiskujejo, tožilci nočejo razkriti, upajo pa, da bodo ugotovili povezave med politiki in organizatorji upora.
Prodajanje megle
Predavatelj na beograjski fakulteti za politične vede Dušan Pavlović dvomi, da gre za kaj več kot politični marketing. Demokratska stranka Borisa Tadića, pravi, goji “špricer politiko” – malo Kosova, malo reforme in Evropska unija. Ker je bilo v zadnjih dveh letih precej Kosova, se je zdaj treba posvečati reformam. “Gre za navadno prodajanje megle!” je kritičen Pavlović.
Vesna Perić Zimonjić, the IndependentBil je skrajni čas, da se začne preiskava političnega ozadja atentata na dejanskega reformatorja Srbije.
Dolgoletna dopisnica londonskega The Independenta Vesna Perić Zimonjić pa preiskavo pozdravlja. “Poštena preiskava je pomembna ne samo za ljudi v Srbiji, ki so zaupali Đinđiću, temveč tudi zaradi prostora, ki ga Srbija išče v Evropi – tja ne more brez razkritja temačne preteklosti, katere del je umor Đinđića,” pravi.