Iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif in visoka predstavnica Federica Mogherini sta danes na Dunaju tudi uradno potrdila, da je Iran s peterico držav varnostnega sveta in Nemčijo sklenil dogovor o jedrskem sporazumu. "To je odločitev, ki lahko odpre novo poglavje v mednarodnih odnosih. Mislim, da je to znak za upanje za celoten svet," še pred današnjo plenarno sejo povedala Mogherinijeva, po koncu pa je tvitnila, da so pogovori končani in sporazum sklenjen.
"Kar imamo danes pred nami, je rezultat trdega dela," je po 20 mesecih pogajanj povedal Zarif in nadaljeval, da sporazum ni popoln, a gre vseeno za zgodovinski dogodek.
#IranTalks done. We have the agreement. #IranDeal
— Federica Mogherini (@FedericaMog) July 14, 2015
Zamrznitev jedrskih aktivnosti za 15 let
The New York Times poroča, da sporazum predvideva zamrznitev jedrskih aktivnosti Irana za 15 let, inšpektorji Združenih narodov pa bodo imeli pravico do pregledov, ki bodo sicer napovedani. Pričakovati je, da se bodo zahodne sile v zameno v naslednjih letih odpovedale sankcijam zoper Iran. Takšne omejevalne ukrepe v skladu z določbami Unije izvaja tudi Slovenija, v večini pa gre za sankcije vezane na prepoved izvoz predmetov in tehnologije, povezane z jedrskim orožjem in paramilitarno vojaško opremo. Omejeno pa je tudi bančno poslovanje.
Reuters, ki navaja neimenovanega diplomata, izpostavlja, da bodo nekatere sankcije umaknili šele čez več let. Embargo na uvoz orožja pa bo veljal še pet let, na uvoz raket pa še osem let. Iran je po besedah diplomata sprejel tudi načrt, v skladu s katerim bodo sankcije obnovili v 65 dneh, če bo prekršil svoje zaveze.
Prezgodaj objavljeni tvit?
Da je zgodovinski dogovor, o katerem se velesile pogovarjajo že od leta 2006, na vidiku, je postalo jasno že včeraj, ko se je na Twitterju pojavilo očitno v naprej pripravljeno sporočilo, v katerem iranski predsednik Hasan Rohani navaja, da je "dogovor zmaga diplomacije in medsebojnega spoštovanja, ki presega zastarelo paradigmo izključevanja in prisile. In to je dober začetek".
Danes pa je Rohani navedel še, da je "nepotrebna kriza razrešena", zdaj pa se lahko osredotočijo na druge skupne težave.
Netanyahu: Napaka z zgodovinskimi posledicami
Za razliko od vsesplošnega odobravanja na zahodu in Iranu, pa je izraelski premier Benjamin Netanyahu dogovor še pred uradno razglasitvijo označil za napako, ki bo imela zgodovinske posledice.