Domnevna napadalka Tashfeen Malik naj bi po navedbah ameriškega The New York Times, ki se sklicuje na anonimi vir z ameriške policije, na družbenem omrežju razglasila svojo pripadnost skrajni milici Islamska država. To naj bi storila pod psevdonimom v skupni, ki je zvestobo prisegla voditelju Abu Bakr al Bagdadi.
A Malikova in njen mož Syed Rizwan Farook, ki sta napad, v katerem je umrlo 14 ljudi, izvršla, naj ne bi imela v direktnih stikih s to skrajno milico. "V tem trenutku bolj verjamemo, da sta se radikalizirala sama z navdihom skupine kot pa da bi jima kdo naročil, da naj streljata," je za The New York Times še povedal neimenovan policijski vir.
Oba napadalca, ki sta v sredo vstopila v na božično zabavo v zdravstveni ustanovi in obrožena z več kosi orožja streljala na prisotne, je policija na begu ubila. Na njunem domu pa kasneje našli še več kosov strelnega orožja, nabojev in bomb.
Ponoven poziv k strožji zakonodaji
Predsednik ZDA Barack Obama je tudi ob tem napadu pozval k ostrejši zakonodaji o orožju z besedami, da se kaj takšnega kot v ZDA ne dogaja nikjer po svetu. A republikanci njegove predloge vseskozi zavrčajo.
Odzvala se je tudi muslimanska skupnost v Kaliforniji in obsodila napad. "Muslimanska skupnost stoji z ramo ob rami z našimi sodržavljani Američani pri zavračanju izkrivljene miselnosti, ki bi lahko opravičevala takšna sprevržena dejanja nasilja," je v sporočilu za javnost zapisal izvršni direktor losangeleškega Sveta za ameriško-islamske odnose Hussam Ayloush.