"Cene kave se bodo dvignile," napoveduje strokovnjak za kmetijski trg Carlos Mera iz Rabobanka v Londonu. Pri cenejši kavi v velikih pakiranjih pričakuje, da bo podražitev vsaj 30-odstotna, poroča nemška tiskovna agencija (dpa).
Cena zrn kave Arabica je na blagovni borzi ICE v New Yorku narasla na več kot 320 ameriških centov (295,92 centa) za 454 gramov kave. To je najvišja cena od leta 1977, če ne upoštevamo inflacije, je dejal Mera. Samo letos se je zelena kava (kavna zrna, ki niso pražena), podražila za okoli 70 odstotkov. Mera dodaja, da bodo potrošniki posledice čutili šele čez šest do devet mesecev.
Da je nadaljnja rast cen neizogibna, pravijo tudi pri Tchibu. "Mi kot pražarji kave bomo morali ukrepati. Kdaj in kako, še ni mogoče natančno reči," besede tiskovnega predstavnika podjetja povzema Fenix magazine. Pričakujejo, da se bodo cene še dvigovale. Tchibo je sicer že aprila napovedal dvig cen zaradi naraščajočih stroškov.
Suša oklestila letino
Glavni razlog za dvig cen so razmere v Braziliji, ki je najpomembnejša država proizvajalka. Letošnja huda suša je močno oklestila letino, ki naj bi bila še slabša od lanske.
Drugi razlogi za dvig cen so povečano svetovno povpraševanje in daljši prevozni časi. Po mnenju Mere vlogo igrajo tudi nemiri zaradi zdaj odloženega zakona EU o zaščiti gozdov in morebitnih carin v ZDA. Pričakuje, da se bodo razmere na borzi nekoliko umirile v začetku leta 2025.
Kot številne panoge se tudi proizvajalci kave spopadajo s posledicami podnebnih sprememb. Glede na študijo švicarskih znanstvenikov, objavljeno leta 2022, bi lahko območje, ki je najbolj primerno za pridelavo kave arabica, do leta 2050 zmanjšali za približno polovico.
Za kilogram kave letos desetino več kot leto prej
V Nemčiji so se med letoma 2020 in 2023 kavna zrna podražila za dobrih 20 odstotkov, kapsule pa za 25 odstotkov. V Sloveniji smo za kilogram klasične kave v trgovini in skodelico espressa v lokalu v povprečju morali odšteti za desetino več kot leto prej, je razvidno iz podatkov Statističnega urada RS. "Gospodinjstva v Sloveniji so za kavo in kavne nadomestke leta 2022 namenila v povprečju 125,85 evra, vsak prebivalec pa po zadnjih dostopnih podatkih doma porabi 3 kilograme kave letno. Za kilogram klasične kave v trgovini je bilo treba lani odšteti v povprečju 11,49 EUR, za skodelico espressa v lokalu pa 1,63 EUR," so zapisali ob mednarodnem dnevu kave. Lani smo uvozili 22.403 tone kave v vrednosti 100,8 milijona evrov, največ iz Brazilije (25 %) in Italije (24 %).
samo ne pri nas ker imamo skoraj deflacijo
največji hec bo, k bojo idioti v barih podražili za 30%, čeprav v vsak kafe vrzejo pljunek kave. Limonada, kava in čaj so največji nateg naroda. zato se lahko lastniki barov vozijo z vozili 60k +. pri vseh 3 izdelkih… ...prikaži večh je marža blizu 1000%.
Nakladači. Dobi skoraj zasgojn iz itije ali avstrije.