Libijska vojska je po pozivih mednarodnih organizacij in držav napovedala, da bo v nedeljo ustavila vse vojaške operacije. S tem bodo upornikom dali priložnost, da položijo orožje in se predajo, pravijo. Libijsko ministrstvo za obrambo je sporočilo še, da bodo uporniki v primeru predaje pomiloščeni.
Na drugi strani pa je Libija danes zagrozila z napadi na civilna letala in ladje v Sredozemskem morju, če bo prišlo do tujega vojaškega posredovanja.
Saif Gadafi, sin Moamerja Gadafija, je sicer včeraj dejal, da bodo uporniki poraženi v roku 48 ur. Kot kaže zdaj, pa so vladne sile naletele na nepričakovan odpor upornikov.
Mesto Adžabija, po osvojitvi katerega bi bila pot do uporniškega središča v Bengaziju široko odprta, so imeli Gadafijevi vojaki že za svoje. Vendar pa so se znova vneli boji, tako da ni povsem jasno, kdo mesto obvladuje. V torek so se uporniki zaradi hudih napadov že začeli umikati iz Adžabije, vendar očitno niso vsi odložili orožja.
Prebivalci mesta so včeraj zvečer poročali, da uporniki še naprej obvladujejo središče mesta, Gadafijeve sile pa so na njegovem obrobju. "Imamo presenečenje zanj. Borili se bomo in zmagali," je za Reuters dejal predstavnik upornikov v Bengaziju Mustafa Gerijani.
Generalni sekretar Nata Anders Fogh RasmussenNezaslišano je videti, da libijski režim sistematično napada lastne civiliste. Ta dejanja bi lahko bila zločini proti človečnosti.
Vprašanje ostaja, ali bo ta odpor uspešen. Uporniki so namreč zelo slabo oboroženi, v glavnem gre za prostovoljce, njihova taktika pa je gverilska. Zagotovo pa bo napredovanje Gadafijevih sil upočasnjeno.
Medtem naj bi Gadafijeve sile zavzele strateško pomembno mesto Zueitina in prišle na obrobje mesta Bengazi. Libijska televizija je poročala, da je bilo z letališča v Bengaziju slišati streljanje in eksplozije. Gadafijeve sile naj bi se pripravljale na zavzetje zadnjega večjega mesta v rokah upornikov.
Nasprotujoče si informacije prihajajo tudi iz mesta Misrata. Medtem ko libijska televizija navaja, da je vojska mesto "sterilizirala oboroženih tolp“, so te navedbe zanikali trije prebivalci mesta. Ti so za Reuters dejali, da uporniki še vedno nadzorujejo mesto, kjer naj bi bilo vse mirno.
Cincanje Varnostnega sveta
V Varnostnem svetu Združenih narodov (VS ZN) so po dolgi razpravi le sprejeli resolucijo, ki prepoveduje polete nad Libijo.
Tako so ZDA, ki so Gadafija pozvale k odstopu, do prepovedi letenja pa so bile zadržane, kritizirale resolucijo, češ da bi morala uvesti več sankcij. Sprva so menili, da prepoved letenja ne bi bila učinkovita, včeraj pa je ameriška ambasadorka pri ZN Susan Rice dejala, da bi morali sprejeti več ukrepov, ki bi zaščitili libijske civiliste: "Po mnenju ZDA bi morali razmisliti o korakih, ki bi vključevali prepoved letenja, vendar bi hkrati zagotavljali več."
Osnutku resolucije, ki so ga pripravili Francija, Velika Britanija in Libanon, od vsega začetka nasprotujeta Rusija in Kitajska – članici VS s pravico veta. Na koncu pa sta le popustili.
"Zgodil se bo genocid"
Libijski ambasador v ZN Ibrahim Dabaši, ki se je odrekel Gadafijevem režimu, je Varnostni svet opozoril, da kaj hitro lahko pride do eskalacije razmer: "V prihodnjih urah bomo priča pravemu genocidu, če mednarodna skupnost ne bo reagirala hitro."
Izginili brez sledu
Včeraj so izginili štirje novinarji časnika The New York Times. Med njimi je tudi Pulitzerjev nagrajenec Anthony Shadid, s katerim so bili zadnjič v stiku v torek zjutraj. Pogrešajo še videoreporterja Stephena Farrella, ki so ga leta 2009 že ugrabili talibani, in dva fotografa, Tylerja Hicksa in Lynsey Addario. Libijska vlada je časniku zagotovila, da jih bodo, če so bili zajeti, nemudoma izpustili, vendar danes o njih še ni novosti.
Med tem pa so se za umik iz Bengazija odločili predstavniki organizacije Zdravniki brez meja. "Zaradi varnostnih razmer je praktično nemogoče, da bi ekipe prišle na mesta, kjer potekajo spopadi in jih najbolj potrebujejo," je dejal predstavnik Zdravnikov brez meja.