Podrobnosti njunega pogovora zaenkrat ostajajo skrivnost, poroča francoska tiskovna agencija AFP. 96-letna Elizabeta II. in 51-letna škotska premierka Nicola Sturgeon sta se sestali v palači Holyroodhouse v Edinburgu, ki je sicer kraljičina stalna rezidenca ob obiskih Škotske. Ti so na sporedu vsako leto med tako imenovanim "Holyrood tednom", ko skupaj z drugimi člani kraljeve družine tradicionalno opravi več obveznosti na severu kraljestva.
Prošnjo za mnenje je sodišču predložila že v torek popoldne. V primeru, da sodišče ne bo naklonjeno izvedbi referenduma naslednje leto, bodo naslednje parlamentarne volitve v Združenem kraljestvu postale "de facto referendum", je dejala.
Leta 2014 so Škoti glasovali za obstanek v Združenem kraljestvu, trenutne ankete pa kažejo, da so glede vprašanja neodvisnosti še vedno enakomerno razdeljeni.
Britanski premier Boris Johnson se je na razglasitev novega referenduma odzval s trditvijo, da je plebiscit pred osmimi leti to vprašanje rešil za eno generacijo. Vendar pa je po navedbah AFP na poti na vrh Nata v Madridu vseeno dejal, da bo preučil načrt Sturgeonove in se nanj "ustrezno odzval".
Sturgeonova Škotska nacionalna stranka (SNP) želi sicer tudi po osamosvojitvi v državi ohraniti monarhijo.
Britanska kraljica naj bi bila sicer politično nevtralna, vendar pa poznavalci menijo, da je že njena prisotnost na Škotskem subtilno opozorilo na tradicijo tristoletno zvezo Anglije in Škotske, še navaja AFP.