Črnogorski inštitut za javno zdravje je potrdil, da so umrli štirje bolniki, ki so jih zdravili v bolnišnici v Risnu, nato pa v Kotorju in Podgorici. Zdravniki te bolnišnice so za medije povedali, da so vse umrle zdravili z antibiotikom lendacin, ki ga proizvaja in distribuira ljubljanska farmacevtska industrija Lek, vendar nihče od njih ni mogel z gotovostjo potrditi, da bi smrt nastopila prav zaradi omenjenega zdravila.
"V bolnišnici v Risnu ni nobenega škandala: pacienti, ki so se zdravili pri nas, so bili precej stari in so imeli več spremljevalnih bolezni, večina od njih je imela operirane kolke,“ je v pogovoru za Novosti povedal direktor bolnišnice Milić Jaukovič. Minister za zdravje Miodrag Radunović je dejal, da ni razloga za to, da bi zdravilo umaknili s črnogorskega trga, a črnogorska javnost je kljub temu zaskrbljena.
Preiskava v Leku
Pristojne inštitucije zdaj preiskujejo domnevno povezavo smrti pacientov z antibiotikom. Interno raziskavo sta včeraj po pisanju Dnevnika izvedla tudi oba proizvajalca zdravila – Lek iz Slovenije in Sandoz iz Avstrije. Iz poročila o raziskavi ter opravljenih rednih nadzorih in analizah o redni kontroli kakovosti zdravila v prometu po pisanju časnika niso razvidni odstopi od kakovosti, ki bi lahko vplivali na varnost in učinkovitost zdravila. Dodatne analize še potekajo in bodo po pisanju Dela končane v treh tednih.
V Sloveniji je bilo od leta 2003 prijavljenih 10 neželenih učinkov za zdravilo lendacin, je po poročanju Dnevnika sporočila Martina Cvelbar, direktorica Javne agencije za zdravila RS. Poročali so o kožnih izpuščajih, koprivnici, eritemu, povišani telesni temperaturi, bolečinah v trebuhu, simptomih bolezni žolčnika, levkopeniji in trombocitopeniji. V vseh primerih gre za pričakovane neželene učinke, ki so navedeni v navodilu za uporabo zdravila.