Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump se je v sredo po telefonu pogovarjal z mehiško predsednico Claudio Sheinbaum o migracijah in ukrepih Mehike proti tihotapljenju sintetičnega mamila fentanil v ZDA. Trump je po pogovoru sporočil, da sta se dogovorila o zaustavitvi migracij v ZDA, kar je Sheinbaum nemudoma zanikala.
"Privolila je, da bo ustavila migracije skozi Mehiko in v ZDA, s čimer bo dejansko zaprla našo južno mejo," je Trump po pogovoru sporočil na družbenem omrežju Truth Social. Kasneje je objavil še eno sporočilo, v katerem je zapisal, da bo Mehika nemudoma ustavila ljudi, ki želijo priti na mejo z ZDA, kar bo v veliki meri ustavilo "nezakonito invazijo ZDA".
Mehiška predsednica je na njegova sporočila nemudoma odgovorila in ponovila, da stališče Mehike ni zapiranje meja, temveč reševanje vprašanja nezakonitih migracij ob spoštovanju človekovih pravic, poroča britanski BBC.
Sheinbaum je sicer pred tem na družbenem omrežju X pogovor s Trumpom označila za izvrsten. Zapisala je še, da je sogovornika seznanila z dejstvom, da se karavane migrantov ne valijo čez mejo v ZDA, ker zanje poskrbijo že v Mehiki.
Dvomi o učinkovitosti ukrepa
Do pogovora je prišlo po tem, ko je Trump v ponedeljek zagrozil, da bo prvi dan na položaju uvedel visoke carine na uvoz iz Mehike, Kanade in Kitajske, dokler te države ne bodo ustavile dotoka mamil in nezakonitih priseljencev v ZDA. Napovedal je 25-odstotne carine na uvoz iz Mehike in Kanade ter 10-odstotne carine na blago iz Kitajske.
Sheinbaum je podvomila o učinkovitosti carin in namignila, da bi se Mehika lahko odzvala z lastnimi trgovinskimi ukrepi.
Mehiški minister za gospodarstvo Marcelo Ebrard je pred pogovorom Sheinbaum in Trumpa v sredo dejal, da bi ZDA z napovedanim ukrepom izgubile okoli 400.000 delovnih mest v avtomobilski industriji. Ceno višjih carin bi po njegovih besedah plačali ameriški potrošniki, ki bi za poltovornjak, izdelan v Mehiki, morali plačati povprečno 3000 dolarjev več. "Zato pravimo, da bi bil to strel v lastno koleno," je Ebrard povedal na novinarski konferenci.
Na to opozarja tudi večina ameriških gospodarstvenikov, ki nasprotujejo Trumpovi zamisli o reševanju ameriških težav z višjimi carinami.
Saj je samo povedal, kaj bo naredil, zdaj pa jok in stok, namesto, da bi ustavila migracije.