Svet
13 ogledov

Na avstrijskem Koroškem možne predčasne volitve

dvojezična tabla, koroška Reuters
Zaradi korupcijskega škandala okoli prodaje banke Hypo Alpe Adria so predčasne volitve na avstrijskem Koroškem vse bolj verjetne.

Politično ozračje na avstrijskem Koroškem je dokončno zavrelo, ko je davčni svetovalec Dietrich Birnbacher 11. julija na procesu pred celovškim deželnim sodiščem priznal, da je sodeloval pri prikritem financiranju strank. Z njim sta se leta 2007 tedanji deželni glavar avstrijske Koroške Jörg Haider iz vrst svobodnjakov in predsednik koroške ljudske stranke (ÖVP) Josef Martinz dogovorila, da pogodbeno pripravi prodajo Banke Hypo Alpe Adria, ki je bila v večinski lasti dežele Koroške, nemški banki BayernLB.

Po prvotnem dogovoru naj bi njegov honorar znašal 12 milijonov evrov. Ko je javnost izvedela za to vsoto, je Birnbacher zaradi splošnega ogorčenja nad "patriotskim popustom" sicer znižal zahtevek na polovico, torej šest milijonov evrov. Že tedaj pa so se pojavili sumi, da denar verjetno ni bil namenjen le Birnbacherju osebno in da v ozadju utegne biti prikrito financiranje obeh strank, ki sta jima pripadala Haider in Martinz.

Priznanje potrdilo sume

Sume je dodatno podkrepil še preiskovalni odbor v koroškem deželnem zboru, dokončno pa jih je s svojim priznanjem potrdil Birnbacher na procesu na celovškem deželnem sodišču. Dva tedna kasneje je Birnbacher svoje priznanje še dopolnil in pojasnil, da naj bi tretjina honorarja pripadla njemu osebno, po ena tretjina pa Haiderjevim svobodnjakom in Martinzevi ÖVP.

Martinz se je nato pod težo obtožb tudi sam odločil za priznanje, obenem odstopil kot predsednik koroške ÖVP in na celovškem deželnem sodišču zatrdil, da naj bi pobudo za takšno prikrito financiranje strank dal Haider. Njega sicer sodno ni več mogoče preganjati, saj je umrl v prometni nesreči oktobra 2008.

V korupcijski škandal pa naj bi bila po Birnbacherjevih zatrjevanjih dejavno vpletena tudi deželna svetnika iz vrst FPK Harald Dobernig in Uwe Scheuch, ki je bil sicer pred kratkim zaradi korupcije že obsojen na sedem mesecev pogojnega zapora in plačilo kazni v višini 150 tisoč evrov. Slednja naj bi namreč po Haiderjevi smrti od davčnega svetovalca zahtevala za stranko 500 tisoč evrov iz njegove provizije.

Vse tri stranke za predčasne volitve

Vse tri druge v koroškem deželnem zboru zastopane stranke, socialdemokrati (SPÖ), Zeleni in tudi ÖVP, so takoj zahtevale razpis predčasnih volitev. Odločno pa so se tej nameri uprli v FPK in vztrajali pri rednih volitvah spomladi leta 2014.

Ker morata biti pri morebitnem sklepu o predčasnih volitvah v deželnem zboru navzoči vsaj dve tretjini poslancev, lahko pri FPK z odhodom iz dvorane blokirajo sklepanje v nedogled. Stranka ima v deželnem zboru namreč ravno polovico poslancev.

Po zadnjih najavah predsednika FPK Scheucha in njegovega strankarskega tovariša, deželnega glavarja Gerharda Dörflerja, pa utegnejo svobodnjaki vendarle popustiti pred zahtevami po predčasnih volitvah.

Odločitev bo morda znana že na seji koroškega deželnega zbora ta teden, za katero sicer še ni znano, kdaj točno bo potekala. Znano in jasno pa je, da si je avstrijska Koroška, ki si je ugled precej popravila šele lani z ureditvijo vprašanja dvojezičnih krajevnih tabel, z zadnjimi škandali znova pridobila prvo mesto pri negativni javni podobi v Avstriji.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.