Zdajšnji dogovor gre občutno bolj v prid Islandiji kot prejšnji, ki ga je na referendumu v letu 2010 zavrnilo kar 93 odstotkov Islandcev.
Skladno z dogovorom bo Islandija Nizozemski in Veliki Britaniji vrnila 3,9 milijarde evrov oziroma vsoto, ki sta jo državi plačali svojim varčevalcem v propadli spletni banki Icesave.
Vračali bodo do leta 2046
Islandija bo omenjeno vsoto vračala postopoma do leta 2046; za 1,3 milijarde evrov, kolikor dolguje Nizozemski, bo obrestna mera znašala tri odstotke, za preostali znesek, ki ga dolguje Veliki Britaniji, pa 3,3 odstotka.
Vsakega državljana Islandije, ki šteje 320 tisoč prebivalcev, bo vračanje dolga stalo približno 12 tisoč evrov (brez obresti).
Nejasen izid
Dogovor, ki so ga britanski in nizozemski pogajalci od Islandije iztržili decembra lani, je moral v islandskem parlamentu skozi tri glasovanja, islandski predsednik Olafur Grimsson pa se je odločil končno odločitev prepustiti volivcem.
Medtem ko je nov dogovor bolj pisan na koži Islandiji kot prejšnji, pa iz zadnjih anket referendumskega razpleta še ne gre predvideti. Medtem ko so prve ankete napovedovale, da se bo večina izrekla za dogovor, zadnje ankete kažejo, da ga bo večina zavrnila.
Če pade referendum, pravdanje na sodišču
Predstavnik Islandije v pogajanjih, ameriški odvetnik Lee Buchheilt, je zatrdil, da je novi dogovor najboljši možen in ne bo več predmet pogajanj. "Ni bilo lahko," je minuli teden za islandsko televizijo pogajanja opisal Buchheilt.
Če se bodo Islandci na referendumu izrekli proti dogovoru, se bo Islandija najverjetneje pravdala pred sodiščem Evropskega prostotrgovinskega območja. To bi trajalo leto ali dve in bi torej precej zavleklo postopek. Če bi Islandija na sodišču izgubila primer, pa bi to pomenilo pomembne posledice za državljane.
"Zadeva se ne bo rešila sama po sebi"
Islandski minister za finance Steingrimur J. Sigfusson je zatrdil, da je dogovor, o katerem bodo državljani odločali na referendumu, zadnja priložnost za rešitev problematike banke Icesave.
"Zadeva Icesave se ne bo rešila sama po sebi, ne glede na to, kolikokrat bo islandski predsednik dogovor zavrnil," je poudaril finančni minister, potem ko je predsednik Grimsson napovedal referendum.
9
ogledov
Na referendum tudi Islandci
Na Islandiji se bo 230 tisoč volilnih upravičencev na referendumu izreklo o novem dogovoru z Veliko Britanijo in Nizozemsko glede islandske banke Icesave.