Svet
252 ogledov

Za nami najtoplejši september v zgodovini, pred nami lep konec tedna

vročina električno omrežje Epa
Rekordne povprečne temperature so zabeležili v številnih državah.

Letošnji september je bil s precejšnjo razliko najtoplejši v zgodovini meritev, je danes objavila služba EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus (C3S). Ob tem je ocenila, da bo tudi letošnje leto verjetno najtoplejše v zgodovini, saj je najtoplejši september sledil poletju z rekordnimi temperaturami v številnih državah.

Povprečna septembrska temperatura je bila s 16,38 stopinje Celzija za 0,93 stopinje višja od povprečja za ta mesec v obdobju med letoma 1991 in 2020. Prav tako je bila za 0,5 stopinje Celzija višja od prejšnjega rekorda, izmerjenega leta 2020, je v poročilu navedla služba C3S.

"S podnebnega vidika smo doživeli najbolj neverjeten september doslej," je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal direktor C3S Carlo Buontempo in poudaril, da podnebne spremembe niso nekaj, kar se bo zgodilo čez deset let, temveč so že tu.

Rekordne povprečne temperature so sicer septembra zabeležili v številnih državah, vključno z Veliko Britanijo, Francijo, Nemčijo, Avstrijo, Poljsko, Češko in Japonsko. V luči tega in dejstev, da so v številnih državah že poleti padali temperaturni rekordi, led na Antarktiki pa je septembra dosegel peto najnižjo raven doslej, so pri C3S ocenili, da bo tudi letošnje leto verjetno najtoplejše v zgodovini meritev.

Povprečne temperature na globalni ravni so bile med januarjem in septembrom za 1,4 stopnje Celzija višje kot v obdobju med letoma 1850 in 1900, s čimer je bila skoraj presežena zaveza iz pariškega podnebnega sporazuma o omejitvi globalnega segrevanja na 1,5 stopinje Celzija.

"Dva meseca pred (svetovno podnebno konferenco ZN) COP28 - občutek nujnosti ambicioznih podnebnih ukrepov še nikoli ni bil tako velik," je ob tem dejala namestnica direktorja observatorija C3S Samantha Burgess.

K temu, da bi letošnje leto postalo najtoplejše v zgodovini, v veliki meri prispeva vremenski pojav El Niño, ki s segrevanjem južnega dela Tihega oceana spodbuja vroče vreme zunaj tega območja. Po ocenah strokovnjakov se bodo sicer njegovi najhujši učinki pokazali šele konec letošnjega in v začetku prihodnjega leta.

Pri nas sončen konec tedna

V Sloveniji se bo v noči na petek nebo od severa prehodno pooblačilo, čez dan se bodo oblaki umaknili. V petek bodo temperature v notranjosti države dosegle do 23 stopinj Celzija, ob morju do 25 stopinj Celzija.

V soboto in nedeljo bo sončno in še nekoliko topleje. Jutra bodo marsikje po nižinah meglena, je napovedala Agencija RS za okolje (ARSO).

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.

Sorodne novice