Joshua D. Rabinowitz in Caroline R. Bartman sta profesorja kemije in genomike ter raziskovalca. Spregovorila sta za časnik NY Times, ki so ga izpostavili tudi v italijanskem časniku Corriere della Sera. Zanimiv je predvsem, po mnenju raziskovalcev, premalo izpostavljen vidik nevarnosti virusa SARS-cov-2 glede časa in kraja izpostavljenosti.
Čas izpostavljenosti je pomemben
NY Times povzema strokovnjaka in piše, da tako kot kateri koli drug strup so tudi virusi običajno v večjih količinah nevarnejši. Majhne začetne izpostavljenosti ponavadi vodijo do blagih ali asimptomatskih okužb, medtem ko so večji odmerki veliko bolj nevarni. Vstop v poslovno stavbo, v kateri je nekdo okužen s SARS-cov-2, ni tako nevaren, kot če bi eno uro na vlaku sedeli poleg okužene osebe.
Zato zbolevajo zdravstveni delavci
To je razlog, da so zdravstveni delavci (zdravniki, medicinske sestre, pomočniki, pa tudi čistilke v bolnišnicah) med osebami, ki so najbolj ogroženi in morajo biti nujno ustrezno zaščiteni. To je tudi eden izmed razlogov, zakaj vsi tako poudarjajo, kako pomembna je socialna distanca oziroma razmik med ljudmi in zakaj so tako pomembni higienski ukrepi: nosite masko, umijte si roke in podobno. Vsi ti ukrepi, tudi kadar se ne morete v celoti zaščititi pred virusom, zmanjšajo odmerek, ki smo mu izpostavljeni.
Zaprti prostori bolj nevarni
To pomeni, da je treba posebno paziti, da se prepreči izpostavljenost velikim odmerkom virusa, do katerega pride v tesnih interakcijah med ljudmi, ki se srečujejo na kavi, gneči in tudi v mirnem bivanju v isti sobi z babico, s katero se dotikate, zato tudi sami na roke, s katerim se potem dotikate obraza, virus v telo prenesete v večjih količinah, pojasnjujeta oba znanstvenika. Medosebne interakcije so nevarnejše v zaprtih prostorih in na kratki razdalji, s tem se povečuje odmerek, ki se veča s časom izpostavljenosti.
Kar zadeva kršitve pravila ohranjanja razmika enega metra osemdeset centimetrov (ukrep socialne distance, ki so ga navedli ameriški zdravstveni strokovnjaki) med vami in drugimi, na primer pri plačilu na blagajni v trgovini, pa strokovnjaka opozarjata, da mora biti izpostavljenost časovno kratka – od tu njuno pravilo šestih sekund.
Upoštevanje varnostnih ukrepov nujno
Nasprotno pa menita, da so nekatere stvari, ki nas prestrašijo, morda manj nevarne, kot si mislimo. Čeprav s sedanjim vedenjem o virusu ni popolnega zagotovila za varnost. Po pripovedovanju ameriških znanstvenikov se zdi, da oblačila, embalaža živil, ki so bile izpostavljene nekomu z virusom, predstavljajo manjše tveganje za okužbo. Zdravi ljudje, ki so v trgovini ali na delovnem mestu skupaj, tvegajo veliko manj, če upoštevajo varnostne ukrepe, kot je nošenje kirurških mask, umivanje rok in razkuževanje. Vse to so splošni napotki, ki bodo koristni tudi, ko se bo končala najbolj akutna faza izrednih razmer, da bi se odločili, katere dejavnosti lahko ponovno zaženemo in na kakšen način, zaključuje novinar v članku, objavljenem v NY Times.
Nena fuflajte
www.MooXi.net - spletna stran za zmenke za odrasle, ki želijo najti partnerja za seks
kar nekaj