Kot je novinarjem povedal tiskovni predstavnik Vatikana Federico Lombardi, je preiskava vatikanske policije privedla do človeka, ki je imel pri sebi zaupne dokumente. "To osebo trenutno zaslišujejo," je dodal, identitete prijetega, njegovega delovnega mesta ali časa aretacije pa ni razkril.
Po poročanju časnika Il Foglio gre za vodjo osebja v stanovanjskih prostorih papeža Benedikta XVI. A ta bi lahko bil tudi žrtveno jagnje, saj so si preiskovalci za vatikanskimi zidovi čim prej želeli najti krivca za uhajanje dokumentov. Tako po poročanju omenjenega časnika ni nujno, da je sploh pravi ali edini krivec.
Novico o aretaciji so v Vatikanu razkrili dan po odstavitvi predsednika uprave vatikanske banke Ettoreja Gottija Tedeschija, ki ga preiskujejo zaradi pranja denarja. Tudi odhod Tedeschija naj bi bil povezan z uhajanjem tajnih dokumentov, ni pa jasno, ali je danes javnosti predstavljena aretacija s tem povezana neposredno.
Papež je minuli mesec oblikoval posebno komisijo kardinalov, ki ji je poveril preiskavo uhajanja dokumentov. Zaupni dokumenti so v italijanske medije začeli prihajati januarja, kar je močno razjezilo in osramotilo Sveti sedež.
Nekateri izmed dokumentov, ki so jih objavili mediji, se ukvarjajo z navedbami o korupciji znotraj Vatikana, predvsem pa z dejavnostmi vatikanske banke in vatikanskega državnega tajnika, kardinala Tarcisia Bertoneja.
V soboto pa je izšla še knjiga Sua Santita (Njegova svetost), ki objavlja več deset izjemno tajnih faksov in pisem, za katere je vedel papež oziroma so bili nanj naslovljeni in ki so jih "globoka grla" dostavila avtorju dela, novinarju Gianluigiju Nuzziju.
Ti dokumenti osvetljujejo številne interne razprave, med drugim o odnosu do italijanskih oblasti, pri čemer gre tudi za pritiske Vatikana pri družbenih vprašanjih, vprašanjih davkov in financ, in o odnosu do spolnih škandalov v skrajno konservativnem redu Kristusovih legionarjev. Razkrivajo pa tudi notranje spopade za oblast.
Aha aretirali so nekoga ki je hotel nekaj poštenega narediti.