Svet
991 ogledov

Po eksploziji zelo napeto med Kosovim in Srbijo

Posledice eksplozije v kanalu na Kosovu posnetek zaslona
V petkovi eksploziji na severu Kosova je bil poškodovan kanal, ki dovaja vodo dvema za energetsko oskrbo države ključnima termoelektrarnama.

Kosovski premier Albin Kurti je prepričan, da za tem stoji Srbija, ki jo je obtožil terorističnega dejanja. V Beogradu so incident obsodili in obtožbe zanikali kot neutemeljene.

Eksplozija je odjeknila blizu kraja Zubin Potok na severu Kosova in je poškodovala kanal, ki dovaja vodo sistemom za hlajenje dveh termoelektrarn, ki proizvajata večino elektrike za potrebe države. Vzrok eksplozije še ni znan.

Kurti na novinarski konferenci v petek zvečer ni navedel podrobnosti glede škode, je pa dejal, da bi v primeru, da ne bo odpravljena, del Kosova lahko ostal brez elektrike, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Zaenkrat je sicer oskrba z elektriko v državi nemotena, saj so našli začasno rešitev, je davi sporočila kosovska ministrica za gospodarstvo Artane Rizvanolli.

Fotografije lokalnih medijev s prizorišča prikazujejo puščanje vode z ene strani kanala, ki vodi s severa Kosova proti Prištini, kamor dovaja tudi pitno vodo.

Svet za nacionalno varnost, ki mu predseduje Kurti, je zvečer sprejel dodatne varnostne ukrepe na območju kritičnih objektov, kot so mostovi, transformatorske postaje, antene, jezera in kanali. V kraju Zubin Potok danes kosovska policija izvaja preiskave, policijska prisotnost je okrepljena tudi v kraju Zvečan.

"To je kriminalen in terorističen napad s ciljem uničenja naše kritične infrastrukture," je zatrdil Kurti. "Napad so izvedli profesionalci," je dejal in menil, da za njim stojijo tolpe, ki jih usmerja Srbija.

Srbi: Obtožbe so namerno zavajanje

Srbski zunanji minister Marko Đurić je obtožbe zavrnil kot neutemeljene in namerno zavajanje. Menil je, da bi bile lahko v dejanje dejansko vpletene kosovske oblasti. "Tovrstna uničevalna dejanja so nesprejemljiva in ogrožajo krhko stabilnost, ki jo poskušamo vzdrževati," je še sporočil na omrežju X in ocenil, da je šlo za "nesprejemljivo dejanje sabotaže".

Poškodovanje kanala je obsodila tudi stranka Srbov na na Kosovu Srbska lista, ki je pozvala k preiskavi misije Nata in EU, Kforja in Eulexa.

Dogodek so kot "napad na kritično infrastrukturo Kosova" že obsodile tudi ZDA. Kot je sporočilo ameriško veleposlaništvo v Prištini, pozorno spremljajo razmere in bodo pomagali kosovski vladi pri ugotavljanju krivcev in zagotovitvi njihove odgovornosti.

Kosovska policija je sicer pred tem v petek po dveh napadih z granatami na policijsko postajo in poslopje občine na severu Kosova napovedala okrepljene varnostne ukrepe. Po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina ni znano, ali so incidenti povezani.

Napetosti med večinsko albanskim Kosovom in Srbijo vztrajajo od končanja vojne na koncu 90. let preteklega stoletja. Kosovo je leta 2008 razglasilo neodvisnost, ki je Srbija ni priznala.

V zadnjih mesecih poskuša Kurtijeva vlada ustaviti delovanje vzporednega sistema socialnih storitev in političnih uradov na severu Kosova, kjer živijo večinoma Srbi.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 7
  • bleki 20:16 02.december 2024.

    Kosovska mafija proti srbdki mafiji. To je to.

  • Ender3 15:04 30.november 2024.

    Vučiču in vladi gre zalo za nohte. Narod je zaradi afer stalno na ulici in protestira. Fizični izbruh je že v njihovi skupštini in v takšnem kaotičnem stanju želijo preusmeriti pozornost na Kosovo. Kosovci pa so itak znani, da stalno ...prikaži več provocirajo..Njihovega strpnega sobivanja ne bo nikoli to je obojim znano..

  • Friderik1950 12:11 30.november 2024.

    Srbom, kot narodu velikega ponosa mora biti jasno, da je bilo Kosovo tako kot Vovodina na zemljevidu federativne republike Jugoslavije narisano s črtkano mejno črto kot avtonomna pokrajina, pa je bilo pričakovati samostojno državo. Naš problem pa je, da razmere ...prikaži večre segajo tudi na področje medsebojnih odnosov in konfliktov v Sloveniji, zato še toliko prej potrebujemo sodobne domobrance , ne tistih iz leta 44, ki so jih po večini tudi pod srbskim poveljstvom po vojni pokončali.