Svet
18700 ogledov

Po izginotju Asadovega letala se je oglasila Rusija: "Nismo ..."

Sirija, državni udar Profimedia
Svetovna javnost se po predaji oblasti sirijskega predsednika Bašarja el Asada, ki je pobegnil iz sirijske prestolnice, sprašuje, kje je Asad zdaj. Pojavile so se celo teorije, da je njegovo letalo strmoglavilo, potem ko je izginilo iz aplikacije Flightradar.

Potem ko so se začela pojavljati ugibanja o domnevnem strmoglavljenju Asadovega letala, ki je nenadoma izginilo z radarjev, se je pred kratkim oglasilo rusko zunanje ministrstvo. To trdi, da je Bašar el Asad zapustil predsedniški položaj in zapustil državo, potem ko je dal ukaz o mirni predaji oblasti.

Ministrstvo v izjavi sicer ni navedlo, kje je Asad zdaj, in je zapisalo, da Rusija ni sodelovala v pogovorih o njegovem odhodu. "Kot rezultat pogajanj med Bašarjem al Asadom in številnimi udeleženci v oboroženem spopadu na ozemlju Sirske arabske republike se je odločil odstopiti s predsedniškega položaja in zapustil državo ter dal navodila za miren prenos oblasti," je sporočilo ministrstvo. "Rusija v teh pogajanjih ni sodelovala," so še dodali. Kot so še zapisali, je Moskva v stiku z vsemi sirskimi opozicijskimi skupinami in vse strani pozvala, naj se vzdržijo nasilja, navaja Reuters.

Po navedbah francoske tiskovne agencije AFP, ki se sklicuje na Sirski observatorij za človekove pravice, je Asad na krovu zasebnega letala, ki je vzletelo z mednarodnega letališča v Damasku, zapustil prestolnico že v soboto ob 22. uri po krajevnem času. Letalo je sprva letelo proti območju Sirije, kjer je trdnjava Asadove alavitske verske ločine, potem pa je ostro obrnilo in nekaj minut letelo v nasprotno smer, preden je izginilo z radarjev, je poročal Reuters.

Nekateri mediji ugibajo, da bi se lahko zatekel v politično zaveznico Rusijo. Ruska tiskovna agencija Tass je medtem navedla izjavo člana "političnega odbora sirske opozicije", da naj bi Asad za azil zaprosil več držav, ki pa naj bi ga zavrnile. Ugibal je, da bi se lahko odpravil proti kateri od afriških držav.

Po besedah direktorja Sirskega observatorija za človekove pravice Ramija Abdela Rahmaneja ima Asad tri možnosti. Lahko bi šel v Rusijo, ki mu je v vojni pomagala z letalstvom, ali Iran, ki mu je pomagal z vojaškimi svetovalci in oboroženimi frakcijami. Tretje možno zatočišče pa so Združeni arabski emirati. To je bila ena prvih zalivskih držav, ki je leta 2018 ponovno vzpostavila diplomatske odnose z Damaskom, potem ko so jih prekinili po začetku vojne v Siriji leta 2011, je dejal.

Agencija Reuters je medtem navedla neimenovane sirske vire, ki so ugibali, da bi lahko bilo letalo z Asadom celo sestreljeno, ker je izginilo z radarjev. Dopuščajo pa tudi možnost, da so na letalu zgolj izklopili transponder, ki oddaja podatke o njegovi lokaciji.

Sirska državna televizija razglasila padec Asadovega režima

Sirska državna televizija je danes objavila sporočilo o padcu režima predsednika Bašarja al Asada. "Zmaga velike sirske revolucije in padec zločinskega Asadovega režima," je po navedbah agencije AFP pisalo v celozaslonskem sporočilu. Uporniki so zasedli predsedniško palačo in napovedali pogovore z mednarodno skupnostjo.

V predhodnem prispevku, ki ga je predvajala državna televizija, je eden iz skupine ljudi v televizijskem studiu prebral sporočilo o strmoglavljenju "tirana Bašarja al Asada ter izpustitvi neupravičeno priprtih iz režimskih zaporov".

Po zavzetju Damaska so uporniške skupine sporočile, da si bodo prizadevale doseči sodelovanje s "prijateljskimi narodi" za doseganje stabilnosti in varnosti v regiji. Vodja glavne sirske opozicijske skupine v tujini Hadi al Bahra je za televizijo Al Džazira povedal, da se bo sešel s predstavniki arabskih in evropskih držav, kakor tudi Združenih narodov, da bi dosegli dogovor o naslednji fazi za Sirijo, povzema srbska tiskovna agencija Tanjug.

Uprava za politična vprašanja, veja sirske opozicije, je prav tako napovedala, da bo delovala za vse Sirce in se držala načel pravičnosti in dostojanstva za vse državljane. "Osvoboditev Sirije je zmaga za vse njene otroke, ki so se žrtvovali za enotnost države in ljudi. Ob tej priložnosti potrjujemo svojo zavezanost krepitvi družbene enotnosti ter potrditev načel pravičnosti in dostojanstva za vse sestavine sirske družbe," je sporočila po poročanju Al Džazire.

Uporniška skupina Hajat Tahrir al Šam (HTS) in zavezniške frakcije so po bliskoviti ofenzivi, ki so jo začele 27. novembra, zavzele dele države izpod nadzora vladnih sil, vključno z večjimi mesti Alep, Hama in Homs, ter davi vkorakale v prestolnico Damask. Zjutraj so vstopili tudi v predsedniško palačo v Damasku in ob tem vzklikali "Bog je največji", poročajo tuji mediji.

Ob zavzetju prestolnice so uporniki vdrli tudi v zloglasni zapor Sadnaja, znanega tudi kot "klavnica", kjer naj bi se dogajale hude zlorabe političnih zapornikov. Po navedbah tujih agencij so iz zapora izpustili na tisoče zapornikov.

Prebivalci Damaska so se podali na ulice, po družbenih omrežjih pa so krožili videoposnetki, ki prikazujejo, kako pojejo in plešejo. Po navedbah očividcev je bilo slišati slavnostno streljanje.

Nekateri so vdrli na veleposlaništvo Irana, enega od najpomembnejših podpornikov al Asada. Kanal Al Arabija je objavil posnetke ljudi, ki trgajo velik plakat z ograje veleposlaništva. Na njem sta bila sliki iranskega generala Kasema Solejmanija, ki je bil ubil leta 2020 v napadu ameriškega brezpilotnega letala v Iraku, in Hasana Nasrale, vodje libanonske milice Hezbolah, ki je bil ubit septembra v izraelskem zračnem napadu. Po poročanju Al Džazire je osebje veleposlaništva pobegnilo.

Damask je zapustilo tudi osebje iraškega veleposlaništva in se odpravilo v sosednji Libanon, je za AFP povedal diplomatski vir.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 1
  • Avatar krucefix123
    krucefix123 10:04 09.december 2024.

    https://www.themoscowtimes.com/2024/12/08/bashar-al-assad-and-family-are-in-moscow-russian-news-agencies-a87264