Svet
154037 ogledov

Pogrešana hči: Oče jo je šel iskat, sodil samemu sebi, nato pa tole ...

Hannah Kobayashi Profimedia
Ko se 30-letna Hannah Kobayashi ni vkrcala na povezovalni let proti New Yorku, se je začela odpletati zgodba, ki nima povsem srečnega konca.

Hannah Kobayashi je 8. novembra z otoka Maui prispela na losangeleško letališče, kjer bi se morala vkrcati na povezovalni let za New York. Vendar tega ni storila. Opazili so jo na različnih lokacijah po Los Angelesu. Svoji družini je poslala vrsto nenavadnih sporočil, med drugim je omenjala, da se ne počuti varno in da ji nekdo poskuša ukrasti identiteto in denar. Po nekaj dneh je prekinila stik z družino, zaradi česar je ta vložila prijavo pogrešane osebe in začelo se je obsežno iskanje.

Policija je pozneje trdila, da je Kobayashi namerno zamudila let v New York, čemur je družina nasprotovala. Več kot tri tedne po tem, ko je zapustila Maui, jo je losangeleška policija 2. decembra razglasila za prostovoljno pogrešano osebo. Videonadzor ameriške carinske in mejne zaščite "jasno kaže", da je Hannah Kobayashi 12. novembra malo po poldnevu prestopila mejo med ZDA in Mehiko, je sporočila policija.

V sredo so odvetniki družine sporočili, da so jo našli v Mehiki. "Zadnji mesec je bil za našo družino nepredstavljiva preizkušnja in prosimo za zasebnost," sta v izjavi, ki jo je na družbenem omrežju X objavila odvetnica družine Sara Azari, zapisali mama Brandi Yee in sestra Sydni Kobayashi. "Iskreno se zahvaljujemo vsem, ki so nas podpirali v tem težkem času. Vaša prijaznost in skrb nama pomenita ogromno." V izjavi ni bilo navedeno, kje je 30-letnica in kako je družina ugotovila, da je na varnem.

Med iskanjem Hannah Kobayashi je družino doletela tragedija. Njenega očeta Ryana Kobayashija, ki je s Havajev pripotoval v Los Angeles, da bi jo pomagal iskati, so 24. novembra našli mrtvega blizu letališča. Storil naj bi samomor.  Larie Pidgeon, teta Hannah Kobayashi, je za CNN povedala, da je "umrl zaradi zlomljenega srca".

Zbirali denar zaiskalno akcijo

Družina je prek GoFundMe zbirala sredstva za iskalno akcijo. "Čeprav je podpora skupnosti resnično osupljiva, se obseg in intenzivnost iskanja povečujeta, s tem pa tudi stroški. Še vedno nismo uspeli dobiti niti odgovorov od policije LAPD ali letališča in menimo, da si moramo še naprej močno prizadevati za pospešitev postopka. Zbiramo denar v podporo nadaljnji misiji, da bi Hannah pripeljali domov," so zapisali ob zagonu zbiranja sredstev.

Zbrali so blizu 47.000 dolarjev. Po tem, ko so Hannah našli, so zbiranje prekinili. Vsi, ki so denar darovali, lahko zaprosijo za povračilo denarja do 18. decembra, so še zapisali.

Vprašanja ostajajo

Losangeleška policija je v izjavi zapisala, da so "veseli novice, da so Hannah našli na varnem" in da je "to postala zasebna zadeva in da bomo zaključili našo preiskavo". Načelnik losangeleške policije Jim McDonnell je povedal, da Kobayashi ni bila žrtev ugrabitve, kaznivega dejanja ali trgovine z ljudmi, kot se je ugibalo na družbenih omrežjih. Preiskovalci so ugotovili, da je Hannah Kobayashi pred odhodom z otoka Maui izrazila željo, da bi se odklopila od sodobne tehnologije, je sporočila policija.

Malo verjetno je, da bo javnost kdaj videla rezultate te preiskave ali izvedela, kaj natančno se je zgodilo, je za CNN dejala Michelle Jeanis, docentka na oddelku za kazensko pravosodje Univerze Louisiana v Lafayettu. "Če gre za prostovoljni odhod, potem ni kaznivega dejanja in ni česa preiskovati," je dejala Jeanisova, ki raziskuje pojav pogrešanih oseb. "Policija ni dolžna ničesar povedati javnosti ali družini."

Običajno prostovoljne odhode spodbudijo zelo stresne razmere, kot so ločitev, finančna kriza ali morebitne kazenske obtožbe, je dejala Jeanis. Ocenjuje, da Kobayashijeva in njena družina verjetno ne bodo razkrili več podrobnosti o tem, kaj je botrovalo njenemu izginotju. V nasprotju s primeri, ko so ljudje zavajali organe pregona o svojem izginotju, policija verjetno ne bo nadalje preiskovala Kobayashijeve, je dejala Jeanisova.

dezurni@styria-media.si