V spodnjem domu nemškega parlamenta, bundestagu raste odpor proti prenagljenemu sprejemu Hrvaške kot polnopravne članice EU. "V zameno za spodbujanje upanja ne sme biti nobenega popuščanja," je za nemški tednik Der Spiegel dejal predsednik odpora za zunanjo politiko bundestaga Ruprecht Polenz.
Polenz, sicer poslanec Krščansko demokratske unije (CDU), Hrvaški ne želi popuščati. "Hrvaška se lahko 1. julija 2013 EU pridruži le, če bo naslednje poročilo Evropske komisije pozitivno," je poudaril.
Poslanec opozicijske socialdemokratske stranke (SPD) Michael Roth se je izrazil še bolj dramatično: "Hrvaška mora postati politični primer," je poudaril. Hrvaška mora po njegovih besedah nujno odpraviti pomanjkljivosti, na katere jo je opozorila komisija, kot so predolgi sodni postopki. "Brez tega bundestag pristopne pogodbe ne bi smel ratificirati," je poudaril.
Tudi predsednik bundestaga Norbert Lammert (CDU) je skeptičen. "Primera Romunije in Bolgarije kažeta, da se pričakovanje, da bo težave lažje reševati po vstopu v EU, v praksi ne uresniči. Te napake ne smemo ponoviti," je izpostavil.
Lammert je ob tem znova pozval k obdobju konsolidacije. "Smiselno bi bilo razmisliti, ali ne bi bilo koristno letno poročanje o stanju znotraj EU. To bi lahko marsikomu odprlo oči glede problemov, ki jih že več let nerešene vlečemo s seboj," je še menil.
Nemci so se naucili med drugimi tudi na sloveniji,zgledala je kar drzava potem pa kolaps in propad.