Svet
2544 ogledov

Prepovedali bodo družbena omrežja za otroke, tako sta reagirala Google in Meta

družbena omrežja Profimedia
Google in Meta prosita avstralsko vlado, naj odloži sprejetje zakona o prepovedi družbenih medijev. Zakon sicer podpirajo vse stranke avstralskega parlamenta.

Avstralska vlada si močno prizadeva, da bi še ta teden sprejela zakon, ki dviga veliko prahu. Gre za zakon o družbenih omrežjih, s katerim bi v Avstraliji družbena omrežja, kot so Facebook, Instagram, TikTok, Snapchat, Reddit in X, prepovedali za mladostnike, stare manj kot 16 let. Tehnološkim velikanom napovedujejo visoke globe v primeru kršitev, in sicer v vrednosti okoli 30 milijonov evrov, predvsem če bi bilo ugotovljeno, da določeni tehnološki velikan ni sprejel vseh potrebnih ukrepov za starostno omejitev uporabe družbenih omrežij. 

Google in Meta sta že pozvala avstralsko vlado za odložitev sprejetja tega zakona, in sicer z argumenti, da je potrebno več časa za oceno možnega vpliva na sprejetje zakona.

Levosredinska vlada premierja Anthonyja Albaneseja želi do četrtka pod streho spraviti zakon, ki predstavlja enega najstrožjih nadzorov nad uporabo družbenih medijev otrok, ki ga je uvedla katera koli država. Toda avstralski vladi mnogi očitajo, da je za javno razpravo dala premalo časa, saj je bil po predstavitvi zakona v parlamentu čas za oddajo pripomb omejen zgolj na en dan.

Google in Meta sta v svojih pripombah zapisala, da bi morala vlada počakati na rezultate preizkusa preverjanja starosti, preden nadaljuje s sprejetjem zloglasnega zakona. Takšen sistem preverjanja starosti bi namreč vključeval biometrične podatke ali vladno identifikacijo za uveljavitev starostne meje družbenih medijev.

"Če takšnih podatkov nimamo, niti industrija niti Avstralci ne bodo razumeli narave ali obsega zavarovanja meje starosti, ki ga zahteva predlog zakona, niti vpliva takih ukrepov na Avstralce," so opozorili v Meti. "Zakon v takšni obliki, kot je sedaj, je nedosleden in neučinkovit," so še prepričani, navaja Reuters.

V zvezi z zakonom se je sicer oglasil tudi Elon Musk, lastnik družbenega omrežja X, ki je dejal, da se zakon zdi kot stranska vrata za omejitev dostopa do interneta vsem Avstralcem. 

Zakon namreč predvideva preverjanje omejitve starosti, kar bi pomenilo, da bi v praksi pomenilo to, da bi se moral vsak posameznik identificirati s starostjo, čeprav zakon tega ne predpisuje. Kako bi v praksi potekalo preverjanje starosti, avstralska vlada sicer prepušča tehnološkim velikanom in ne staršem na primer. Preverjanje starosti bi sicer pomenilo navzkrižje z zakonom o varstvu osebnih podatkov, opozarjajo nasprotniki tega zakona. 

A vlada bi to problematiko naslovila z zahtevo, da se zbrani podatki uporabnika takoj po starostnem preverjanju uničijo, je pojasnil Albanese.

Kritikom je hitro odgovoril tudi avstralski premier Albanese, ki je dejal, da mu svetovni voditelji čestitajo za sprejetje tovrstnega zakona, ki bi mlajšim od 16 let prepovedal uporabo družbenih omrežij.

Opozicijska liberalna stranka naj bi podprla predlog zakona, čeprav so nekateri neodvisni poslanci vlado obtožili, da je pohitela s celotnim postopkom v približno enem tednu. Razlog za hitenje naj bi bile prihajajoče zvezne volitve v Avstraliji.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 12
  • Šajtrga 08:19 27.november 2024.

    tole je na žalost prepozno, pri nas, če bo kdaj pa še bolj prepozno, namreč imamo že vsaj 10 let ali več prepada... kakšni bodo ti ljudje... apatični, asocialni... itd. No je pa vsaj korak v pravo smer... upam da ...prikaži več to pride tudi drugod povsod...

  • munja 15:35 26.november 2024.

    Čimprej bi se to moralo zgoditi povsod.

  • Pepe007 12:58 26.november 2024.

    Spomnimo, dobrih 100 let nazaj so nekateri želeli prepovedati križanke, ker preveč mučijo možgane. Intenzivno se ukvarjajte z otrokom in te prepovedi ne bodo potrebne.