Policisti so 26-letnega Luigija Mangioneja prijeli, potem ko ga je prepoznala stranka v restavraciji McDonald's v mestu Altoon v Pensilvaniji, približno 450 kilometrov zahodno od New Yorka. Ko so policisti prišli na kraj, se je identificiral s ponarejenimi dokumenti, nakaterih je bilo navedeno ime Mark Rosario. Ko ga je policist vprašal, ali je bil pred kratkim v New Yorku, je "utihnil in se začel tresti", navedbe iz kazenske ovadbe povzema BBC. Ko so mu povedali, da ga bodo aretirali, če bo lagal o svojem imenu, je povedal svoje pravo ime, je navedeno v sodnih dokumentih. Na vprašanje, zakaj je lagal, je policistom odgovoril, da "tega očitno ne bi smel storiti".
Luigi Mangione je že bil prepeljan pred sodnika v Pensilvaniji, kjer je bil obtožen v petih začetnih točkah obtožnice. Obtožen je tudi posedovanja strelnega orožja brez dovoljenja, ponarejanja in lažne identifikacije. Varščino je sodišče zavrnilo. Le nekaj ur kasneje so newyorški preiskovalci Mangioneja obtožili umora.
Prejšnjo sredo zjutraj je bil 50-letni Brian Thompson večkrat ustreljen pred hotelom Hilton na Manhattnu. Strelec je po dogodku pobegnil, za njim pa je stekla obširna iskalna akcija. Preiskovalci so razkrili, da je bila najdba Mangioneja popolno presenečenje, saj njegovega imena pred ponedeljkom niso imeli na seznamu osumljencev.
Diplomant Ivy League iz ugledne družine iz Marylanda je imel pri sebi pištolo in ročno napisan dokument, ki je po navedbah policije nakazoval "motivacijo in miselnost". Tri strani dolg rokopisni dokument, ki so ga našli pri njem, je nakazoval, da goji "slabo voljo do korporativne Amerike". Preiskovalci pravijo, da so bile besede, ki naj bi bile napisane na tulcih nabojev, ki so jih našli na kraju umora, lahko kritika taktike "trije D zavarovalništva" - taktike, ki jih zavarovalnice uporabljajo za zavračanje zahtevkov pacientov za plačilo v zapletenem ameriškem zdravstvenem sistemu.
V njegovem nahrbtniku so odkrili pištolo, za katero ocenjujejo, da bi lahko bila narejena s pomočjo 3D tiskalnika in napolnjen nabojnik s šestimi naboji streliva kalibra 9 mm. Tožilstvo je navedlo, da je imel pri sebi tudi ameriški potni list in 10.000 dolarjev gotovine, od tega 2.000 dolarjev v tuji valuti, čeprav je Mangione na sodišču temu znesku oporekal. Newyorška policijska komisarka Jessica Tisch je pred tem dejala, da sta orožje in dušilec, ki so ju preiskovalci zasegli osumljencu, "skladna z orožjem, uporabljenim pri umoru" Thompsona.
Magnione se mora zdaj izreči glede izročitve zvezni državi New York. Če se bo izročitvi odpovedal, bo nemudoma na voljo newyorškim organom. Če bo izročitev izpodbijal, bo postopek trajal od 30 do 45 dni.
Mangionejeva družina je dejala, da je zaradi njegove aretacije globoko pretresena". "Molimo za družino Briana Thompsona in prosimo ljudi, naj molijo za vse vpletene," so zapisali v svoji izjavi, ki jo je v ponedeljek pozno zvečer na družbenih omrežjih objavil obtoženčev bratranec Nino Mangione, lokalni politik.
Mangione je kot najstnik obiskoval zasebno moško šolo v Marylandu, kjer je bil med učenci z najboljšimi ocenami. Diplomiral je na univerzi v Pensilvaniji. Na svojem računu LinkedIn je navedel, da je delal kot podatkovni inženir v Kaliforniji. Spletna stran za kupce avtomobilov TrueCar je potrdila, da je bil tam zaposlen, vendar je leta 2023 odšel. Njegov zadnji znani naslov je bil Honolulu na Havajih.
Mangione je v preteklih letih redno objavljal na družbenih omrežjih. Letos poleti pa je s tem počel, kar je zaskrbelo nekatere njegove prijatelje. "Nihče se ni s tabo slišal že mesece in očitno te tudi družina išče," je eden od uporabnikov zapisal na omrežju X. "Ne vem, če si v redu." Mangionejeva mama naj bi 18. novembra sporočila, da ga pogrešajo in pomoč iskala pri njegovih prijateljih.
Mangione naj bi pred nekaj meseci prestal operacijo hrbtenice. Prav travmatična operacija naj bi bila povod za nenavadno vedenje, ki je eskaliralo do dogodka prejšnji teden.
"Nič mi ni jasno," je dejal R. J. Martin, ki je z Mangionejem nekaj let živel skupaj na Havajih. Spominja se ga kot prijaznega in pozornega. "Nepredstavljivo je," je dejal za CNN. Po njegovih besedah naj bi Mangione že v preteklosti imel težave s hrbtom. Te naj bi bile tako hude, da je po eni osnovnih lekcij deskanja ostal prikovan na posteljo za cel teden. Po operaciji je Martinu poslal fotografije rentgenskih posnetkov. "Videti je bilo grozljivo, saj so mu v hrbtenico vstavili ogromne vijake," je dejal Martin.
Mangionejev nekdanji sodelavec, ki je z njim delal kot svetovalec v okviru poletnega programa Univerze Stanford v času študija, ga je opisal kot družabnega in družabno očarljivega. "Presenečen sem," je dejal sodelavec, ki ni želel biti imenovan. "Nikoli nisem imel vtisa, da se bo sam uničil."