Predsednik katalonske vlade Pere Aragones je izpostavil, da gre za najhujšo sušo v zadnjem stoletju (od leta 1916, op. p.), ki je najdaljša odkar beležijo padavine. Ukrepi za zmanjšanje porabe vode bodo prizadeli okoli šest milijonov ljudi.
Ta sredozemska regija je brez pomembnejših padavin že tri leta, za ukrepe za varčevanje z vodo pa so se oblasti odločile, ker je akumulacija vode nižja od 16 odstotkov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
🚨 Barcelona y Girona entran en emergencia por sequía, con casi 6 millones de habitantes
— elEconomista.es (@elEconomistaes) February 1, 2024
📍 Se verán afectados 202 municipios que estaban en preemergenciahttps://t.co/tWNx44f16M
Aragones je na novinarski konferenci danes še povedal, da želijo z ukrepi zmanjšati dnevno porabo vode za stanovanjske in komunalne namene z 210 na 200 litrov na osebo. Če se bodo razmere poslabšale, bi lahko količino vode zmanjšali na 180 litrov, nato pa na 160 litrov na dan na osebo.
Omejitve pri porabi vode bodo za Barcelono, Girono in dvesto okoliških občin veljale od petka. Prepovedano bo polniti zasebne bazene in prati avtomobile, razen z reciklirano vodo. Javne parke bodo lahko zalivali samo s podtalnico.
🔴 Cataluña entra en emergencia ante la peor sequía jamás registrada. La Generalitat amplía las restricciones de agua al 80% de la población, incluida Barcelona, para garantizar el abastecimiento doméstico en los próximos meses https://t.co/6CNabUgTBJ
— EL PAÍS (@el_pais) February 1, 2024
Kmetijstvo in industrija pa bosta podvržena večjim omejitvam. Z ukrepi želijo namreč zmanjšati porabo vode za namakanje poljščin za 80 odstotkov, v industriji pa za 25 odstotkov.
Več vročinskih valov, ki so lansko poletje prizadeli Španijo in druge evropske države, so še poslabšali sušo, saj se je zaradi večjega izhlapevanja in porabe vode znižala akumulacija vode. Nenavadno toplo vreme se je nadaljevalo tudi letos, saj se je živo srebro januarja v nekaterih španskih regijah povzpelo na skoraj 30 stopinj Celzija.
🔴 Barcelona se conjura ante la sequía: reducir el consumo de los turistas y salvar los árboles, aunque ya asumen que gran parte no sobrevivirá. Se estudia, por ejemplo, llenar las piscinas con agua salada https://t.co/LCXTh8KQoR
— EL PAÍS (@el_pais) February 1, 2024
Strokovnjaki za ekstremne vremenske pojave krivijo podnebne spremembe, ki so posledica človeških dejavnosti.
dezurni@styria-media.si
aja pa bral sem v časopisu - in to tiskanem- da v enem turističnem kraju polivajo ulice, da turisti ne posedajo. je prepovedano posedat. pa še kaj recimo da v dubrovniku ne smete vlečt kufer s kolesci po tlakovanih ulicah- ga morate nosit.
z 210 l na 200 l pa kaj delajo ti španci z vodo ? to je 6 m3 na mesec na prebivalca a ma vsak svoj olimpijski bazen. ma tolk union ne porabi. razsipneži . nimajo pojma kaj so naravni… ...prikaži veči viri. verjetno bodo sedaj iz morske vode s pomočjo bencinskih agregatov delali vodo da bodo zalivali ceste.