Dnevno naj bi izdali okoli sto vizumov, navajajo italijanski mediji. V Italijo se je od sredine januarja, ko so v Tuniziji izbruhnili protivladni protesti, zateklo več kot 20 tisoč tunizijskih beguncev. Večina jih je pristala na otoku Lampedusa, ki ne premore zmogljivosti za sprejem tolikšnega števila prebežnikov.
Spor s Francijo
Zaradi priseljencev je prišlo do spora med Italijo in sosednjo Francijo. Ta je doslej priseljence, ki jim je uspelo prečkati italijansko-francosko mejo, vračala nazaj v Italijo. Zato se je Rim odločil za podelitev "humanitarnih" vizumov, kar naj bi jim po trditvah italijanskih oblasti omogočilo potovanje v vse šengenske države.
Francoski notranji minister Claude Gueant je minuli teden dejal, da si Francija ne želi vala priseljencev in poudaril, da tudi tisti z začasnim vizumom ne bodo mogli prečkati meje s Francijo, če ne bodo imeli osebnih dokumentov in zadostnih finančnih sredstev.
"Jasno je, da dovoljenje, ki ga bodo dali Italijani, omogoča svobodo gibanja, a ta je omejena s pogoji, določenimi v (šengenskem) sporazumu," je minuli teden poudaril Gueant.
Na meji s Francijo naj bi se že v soboto zbralo več sto priseljencev, ki čakajo na vizume. Časnik La Repubblica poroča, da priseljencem za pridobitev vizuma ni potrebno predložiti potnega lista.