Torinski prt je ena najbolj svetih cerkvenih relikvij, a hkrati tudi ena najbolj kontroverznih. Gre za laneni prt, za katerega številni verjamejo, da je mrtvaški prt, v katerega so zavili Kristusa.
Na prtu velikosti 4,4 metra krat 1,1 metra je viden odtis človeškega telesa, še posebej pa izstopa obraz, ki naj bi bil Kristusov. Prt so odkrili v 14. stoletju v francoskem mestu Troyes jugovzhodno od Pariza.
Cerkev uradno ni nikoli potrdila, da je bilo v prt zavito Kristusovo truplo. Namesto tega se osredotoča na pomen relikvije za tiste, ki si jo ogledajo, poroča BBC.
Torinski nadškof Cesare Nosiglia je tako danes v maši, ki jo je daroval pred več sto verniki, izpostavil, da prt "jasno in natančno" odraža način, na katerega je v Svetem pismu opisano trpljenje in smrt Jezusa.
Prt po njegovem "ni predmet vere, niti predanosti, a lahko pomaga verovati". "Prišli bodo celo neverujoči. To je priložnost, ki združuje vse," je dejal.
Na seznam za ogled vpisanih milijon ljudi
Prt si bo osebno ogledal tudi papež Frančišek, ki ga v Torinu pričakujejo 21. junija.
Ogled je sicer brezplačen, vendar je obisk potrebno vnaprej rezervirati. Doslej se je na seznam vpisal milijon ljudi. Številni so do pristnosti prta skeptični, saj so znanstveniki ugotovili, da je nastal šele v srednjem veku, nekje v letih med 1260 in 1390. To je potrdila tudi radiokarbonska analiza vzorca prta leta 1988, vendar so po drugi strani te rezultate večkrat izpodbijali, ker naj bi bili vzorci kontaminirani.
Skrivnostnost pa po svoje vzpodbuja tudi Cerkev, ki relikvijo javnosti razkaže zelo redko. Nazadnje je bil na ogled postavljen leta 2010, ko je priložnost za ogled v živo izkoristilo 2,5 milijona ljudi.