Svet
49 ogledov

S. Koreja umaknila dve raketi z izstrelišča

Barack Obama Park Geun-hye Reuters
Po poročanju CNN je Severna Koreja umaknila dve raketi srednjega dosega. Washingtonu korak Pjongjanga označuje za pomembno zmanjšanje napetosti na Korejskem polotoku.

Severna Koreja naj bi z izstrelišča umaknila dve raketi srednjega dosega, ki sta bili pripravljeni na takojšnjo izstrelitev, je poročala ameriška televizijska mreža CNN ob sklicevanju na vire pri ameriški administraciji. V Washingtonu korak Pjongjanga že označujejo za pomembno zmanjšanje napetosti na Korejskem polotoku.

Šlo naj bi za dve raketi tipa musudan, ki naj bi bili na izstrelišču pripravljeni za "takojšnje testiranje". Musudan je sicer enostopenjska raketa, ki temelji na ruski tehnologiji. Imela naj bi doseg med 2.500 in 4.000 kilometrov. Za zdaj tega tipa rakete Severna Koreja še ni uspešno preizkusila.

Če bi se zgodila izstrelitev teh raket, bi se položaj na Korejskem polotoku lahko zapletel do take mere, da ne bi bila izključena niti uporaba jedrskega orožja, opozarjajo analitiki.

Umik raket gesta dobre volje

Položaj na Korejskem polotoku sicer ostaja izjemno napet in Pjongjang še vedno grozi Južni Koreji. A umik raket z izstrelišč označujejo tudi kot gesto dobre volje pred vrhom med ZDA in Južno Korejo v Washingtonu.

"Severni Koreji spet spodletelo“

V Beli hiši je namreč danes ameriški predsednik Barack Obama sprejel južnokorejsko predsednico Park Geun-Hye. V skupni izjavi sta obljubila, da bosta "še naprej branila" svoje državljane pred "provokacijami Severne Koreje". Še zlasti sta se Seul in Washington odločena "zoperstaviti raketni grožnji" te države, sta zapisala.

Obama je zatrdil, da sta Washington in Seul v luči severnokorejskih provokacij enako enotna kot vedno. "Če je Pjongjang mislil, da bo s svojimi zadnjimi grožnjami povzročil razkol med ZDA in Južno Korejo, je današnji dan nov dokaz, da je Severni Koreji spet spodletelo," je dejal. Poudaril je tudi, da je konec popuščanja za Severno Korejo.

Razmere na Korejskem polotoku so zelo napete že vse od tretjega jedrskega preizkusa v Severni Koreji februarja. Severno Korejo je nato doletela zaostritev sankcij Združenih narodov, na kar se je Pjongjang odzval z grožnjami z napadom na Južno Korejo in njihove ameriške zaveznike ter z odpovedjo premirja iz leta 1953, ko se je končala vojna med Severno in Južno Korejo.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.