Svet
92 ogledov

Še vedno brez uspeha pri oživljanju Mrtvega morja

Mrtvo morje je zaradi velike količine soli in mineralov osemkrat bolj slano od n Žurnal24 main
Jordanija ob pomoči Svetovne banke in zasebnih vlagateljev načrtuje gradnjo kanala, prek katerega bi v izginjajoče Mrtvo morje pripeljali vodo iz Rdečega morja.

Mrtvo morje, ki se razprostira na 810 kvadratnih kilometrih na meji med Izraelom in Jordanijo 420 metrov pod siceršnjo morsko gladino, že vse od 50. let prejšnjega stoletja počasi izginja. Obe državi namreč zaradi pomanjkanja drugih vodnih virov iz reke Jordan, ki je glavni vir vode za Mrtvo morje, že leta črpata ogromne količine te življenjsko pomembne tekočine. Kot posledica se gladina morja, ki je svetovni fenomen zaradi svoje izredno visoke, 30-odstotne slanosti, vsako leto v povprečju zniža za cel meter. Naravni ekosistem ob Mrtvem morju je zato že zelo prizadet, saj se ne more prilagajati hitrim spremembam.

 

Mrtvo morje

- edini pravi vir vode je reka Jordan, katere gladina pa je vse nižja;
- v okolici morja letne padavine ne presegajo 50 mm, temperatura pa se giblje med 20 in 39 stopinj;
- voda je zaradi ogromnih količin materialov smrtno nevarna, zato je plavanje mogoče le na hrbtu.

Okoljevarstveniki skeptični
Rešitev naj bi predstavljal kanal, ki bi iz jordanskega obmorskega mesta Akaba vodil do Mrtvega morja, obenem pa naj bi Jordanija z razsoljevanjem te vode nekoliko ublažila svoje potrebe po pitni vodi. Vendar pa številni naravovarstveniki pet milijard dolarjev vrednemu projektu, ki naj bi bil dokončan v 20 letih, nasprotujejo. Menijo namreč, da bi črpanje vode iz Rdečega morja povzročilo veliko nevarnost za tamkajšnji izredno občutljivi koralni živelj, poleg tega pa naj bi slana voda, ki bi tekla po kanalu, onemogočila kmetijsko dejavnost v njegovi širši okolici.

Dokončna odločitev o začetku gradnje tako še vedno visi v zraku, čeprav se vsi zavedajo, da so Mrtvemu morju v sedanjih okoliščinah šteti dnevi.
Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.