Svet
43 ogledov

Sirijo lahko napadejo še ta teden

Sirski vojaki EPA
Britanska vojska pripravlja načrt za vojaško posredovanje v Siriji. Odločitev, kakšen bo odgovor na nedavni napad s kemičnim orožjem v Siriji, še ni bila sprejeta.

Sirski zunanji minister Valid Mualem je danes sporočil, da bo misija ZN, ki preiskuje domnevne napade s kemičnim orožjem, delo nadaljevala v sredo, ker ji uporniki danes niso zagotovili varnosti.

Bo Anglija psoredovala?

Tiskovni predstavnik premierja Davida Camerona je sporočil, da se bo premier danes tudi odločil, ali bo poklical poslance s poletnih počitnic na izredno sejo o morebitnem vojaškem posredovanju v Siriji po nedavnem napadu s kemičnim orožjem v bližini Damaska. "Z mednarodnimi partnerji še naprej razpravljamo, kakšen bi bil pravi odgovor, kot del tega pa pripravljamo rezervni načrt za oborožene sile," je pojasnil tiskovni predstavnik.

Dosežen konsenz

V jordanskem Amanu se je medtem končal dvodnevni sestanek visokih vojaških predstavnikov nekaterih zahodnih in muslimanskih držav, na katerem so razpravljali o Siriji. Po navedbah neimenovanega predstavnika jordanske vojske so na sestanku dosegli "konsenz" glede morebitnega vojaškega posredovanju v Siriji.

"Če bo mednarodna skupnost prisiljena posredovati v Siriji, bi bili omejeni raketni napadi najodgovornejši in najbolj vzdržen odgovor," je dejal.

Pripravljeni že ta teden

Vojaški poveljniki iz desetih držav – ZDA, Velike Britanije, Francije, Italije, Nemčije, Kanade, Savdske Arabije, Katarja, Turčije in Jordanije – niso določili časovnice za napade (kakršnokoli vojaško posredovanje morajo odobriti nacionalni voditelji), a so se strinjali, da bi lahko vojaško akcijo pripravili že ta teden.

Ameriške sile so pripravljene na začetek napadov na Sirijo, če se za to odloči predsednik Barack Obama, je za britanski BBC znova zatrdil ameriški obrambni minister Chuck Hagel. Kot je poudaril, so zmogljivosti na mestu in pripravljene na izpolnitev katere koli opcije, za katero bi se odločil Obama.

Poleg raketnih napadov so bili na dnevnem redu morebitni zračni napadi, namenjeni prizemljitvi sirskih letalskih sil in uvedba območja prepovedi poletov.

Po navedbah diplomatskih virov so bili udeleženci razdeljeni glede obsega vojaškega odgovora, pri čemer so ZDA in Savdska Arabija zagovarjale omejene raketne napade, Velika Britanija in Francija pa obsežnejše posredovanje. Na koncu so se dogovorili, da bi bila najprimernejša serija napadov z vodenimi raketami z morja ali iz zraka.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.