Danes je Allen Stanford na sodišču govoril več kot 40 minut in znova zatrdil, da njegov posel ni temeljil na Ponzijevi shemi in da ni prevaral nikogar od 30 tisoč investitorjev. Po njegovih besedah je grešni kozel, ameriško zvezno vlado pa je obtožil uničenja njegovega dvemilijardnega finančnega imperija, saj naj bi ta onemogočila, da bi upniki dobili nazaj vsaj del svojih vložkov. Njegovi odvetniki so sicer poskušali večji del krivde naprtiti njegovemu glavnemu finančniku.
Tožilci so zahtevali 230 let zaporne kazni, medtem ko so zagovorniki predlagali 44 mesecev.
Danes nima za odvetnika
Bankir iz Teksasa je bil leta 2006 uvrščen na 605. mesto Forbesove lestvice najbogatejših ljudi na svetu. Njegov poslovni imperij je razpadel po razkritju finančne prevare, ko so mu zasegli skoraj celotno premoženje, odvetnika pa mu je moralo priskrbeti sodišče.
Kaj je Ponzijeva shema
Ponzijeva shema ali Ponzijeva piramida se imenuje po italijanskem priseljencu Charlesu Ponziju v ZDA, ki pa sheme ni izumil, saj so jo že pred njegovim rojstvom opisovali v različnih knjigah.
Ključ za delovanje piramide in uspešnost je vezava glavnice oziroma sredstev za določen čas. Na začetku vlagatelji prejemajo visoke dobičke, o njih pa obveščajo druge morebitne investitorje, ki se na podlagi zaslužkov odločijo za vstop. Tako shema dobiva nove in nove člane, katerih vložena in vezana glavnica služi za izplačilo obresti in morebitnih zahtev za poplačilo glavnice starih članov.
Kdaj pa bo Bavčar, Zidar, Tovšak, itd. prišli na vrsto?