Svet
2368 ogledov

Tako so se Frančiškovi kritiki spravljali nanj

Papež Frančišek Reuters
Papež Frančišek je imel v svojih vrstah veliko kritikov, ki so imeli na njegov račun veliko povedati. Večina svojega pontifikata je bil v edinstvenem položaju.

Medtem ko so se 21. oktobra 2019 v Vatikanu zbrali amazonski škofje, je nekdo po zori vstopil v bližnjo cerkev in ukradel tri kipe Indijancev, ki so jih za to priložnost pripeljali v Rim. Posnel je, kako jih je vrgel v reko Tibero in ta način obsodil po njegovem mnenju "pogansko malikovanje" pod vodstvom papeža Frančiška.

Incident je pokazal, kako daleč so bili tradicionalistični kritiki papeža Frančiška pripravljeni iti, da bi izrazili svoje nasprotovanje prvemu latinskoameriškemu papežu v zgodovini. Od posameznih protestov do kampanj na družbenih omrežjih, konferenc. Konservativci so jasno pokazali, da se imajo za bolj katoliške od papeža, in se nenavadno glasno uprli njegovi avtoriteti.

amazonska sinoda Vatikan 2019 | Avtor: Profimedia Profimedia

"Nekateri so me hoteli ubiti"

Vsak papež ima svoje kritike. Frančišek je verjetno pričakoval, da bo naletel na odpor. "Nekateri so me hoteli ubiti," se je nekoč pošalil, ko je izvedel, da so nekateri prelati v Rimu začeli načrtovati prihodnji konklave, medtem ko je bil v bolnišnici.

Frančiškovi kritiki so bili v edinstvenem položaju, piše AP. Za primerjavo so namreč lahko kazali na Frančiškovega predhodnika Benedikta XVI., ki je leta 2013 odstopil s položaja in dobil naziv papež emeritus. Zaradi takšne anomalije je bila dinamika Frančiškove opozicije zgodovinsko prva. Poglabljala je delitve, ki jih je po mnenju strokovnjakov treba odpraviti, preden se še en papež odloči odstopiti. Pravijo, da so potrebne norme, ki bodo preprečile, da bi upokojeni papež navdihoval vernike na način, ki bi diskreditiral njegovega naslednika ali vplival na njegovo vodenje.

Frančišek in Benedikt XVI. | Avtor: Reuters Reuters

Frančišek je nekaj časa dopuščal desničarsko opozicijo in na njene napade pogosto odgovarjal z molkom. Včasih se je celo zdelo, da uživa v kritiki kot dokazu, kako daleč se je Cerkev oddaljila od Jezusovega evangeljskega poziva, naj sprejme tujca, nahrani uboge in pokaže usmiljenje vsem. 

Po Benediktovi smrti leta 2022 je Frančišek poskušal omiliti opozicijo in utrditi svoje napredne reforme, čeprav se je zdelo, da so desničarski noži uperjeni proti njemu. Opozicijo je poskušal nevtralizirati s ključnimi imenovanji in ciljno usmerjenimi odstranitvami. Ob tem pa je poskušal cerkev narediti odprto za "ranjene duše", zlasti za katoličane znotraj LGBTQ+ skupine. Njegova odobritev blagoslova istospolnih parov je poenotila afriške škofe v nestrinjanju s papeževo direktivo. 

"Če pogledamo vso zgodovino cerkvenih reform, so tisto, kjer je odpor najmočnejši ali so točke najbolj sporne, običajno res zelo pomembne točke," je dejala sestra Nathalie Becquart, ki je pomagala voditi eno od Frančiškovih progresivnih točk programa, da bi se Cerkev bolj odzivala na potrebe laikov.

"Ta papež nam ni všeč"

Po izvolitvi papeža Frančiška so mnogi zmajevali z glavo. Ko se je Frančišek po izvolitvi leta 2013 pojavil na loži bazilike svetega Petra brez rdečega žametnega ogrinjala z robom iz erminov, ki so ga nosili njegovi predhodniki, so se zgražali. Nekaj tednov pozneje, ko je na veliki četrtek umival noge ženskam in muslimanom, kar je bil prej obred, omejen na moške, so vzdihovali.

"Ta papež nam ni všeč," je po nekaj mesecih njegovega papeževanja zapisal italijanski konservativni dnevnik Il Foglio. Papež diktator je bil naslov knjige britanskega tradicionalista, ki je izšla nekaj let pozneje.

papež Frančišek | Avtor: EPA EPA

Ena od prelomnih točk se je zgodila leta 2016, ko je Frančišek odprl vrata možnosti, da bi razvezani in ponovno civilno poročeni katoličani lahko prejeli obhajilo. Nekateri so Frančiška obtožili herezije. Štirje konservativni kardinali so ga uradno prosili, naj se izjasni. Trdili so, da po cerkvenem nauku katoličani, ki se ponovno poročijo brez cerkvene razveljavitve, živijo v grehu in ne morejo prejemati zakramentov. Papež jim ni odgovoril. 

Papež Frančišek je spremenil liturgično zapuščino svojega predhodnika, ko je ponovno uvedel omejitve glede obhajanja stare latinske maše, ki jih je Benedikt sprostil. Sprememba je bila dokaz, da je Frančišek v bistvu napovedal vojno tradicionalistom, stari liturgiji in samemu Benediktovemu papeževanju. Frančišek je vztrajal, da je njegov cilj ohraniti enotnost Cerkve. Kritiki so ga obtožili nasprotnega. 

Gvinejski kardinal Robert Sarah, upokojeni vatikanski vodja liturgije, se je odzval s tviti, v katerih je citiral Benediktov prvotni zakon iz leta 2007 za sprostitev omejitev, ki ga je Frančišek razveljavil. Spremljala jih je fotografija Benedikta v rdečem ogrinjalu, ki se mu je Frančišek izognil na večer svoje izvolitve.

Leto prej je poskrbel za medijski vihar, ko je Benedikta prepričal, naj postane soavtor knjige, ki potrjuje duhovniški celibat v času, ko je Frančišek razmišljal o posvečenju poročenih moških, da bi se spopadel s pomanjkanjem duhovnikov v Amazoniji. Knjiga in možnost, da bi upokojeni papež poskušal vplivati na vladajočega, sta bili nočna mora, pred katero so nekateri svarili že leta 2013, ko se je Benedikt odločil, da bo v upokojitvi obdržal belo papeško suknjo in se imenoval papež emeritus, namesto da bi se vrnil k svojemu rojstnemu imenu.

Škandal se je polegel, ko se je Benedikt umaknil kot soavtor, Frančišek pa je odpustil svojega tajnika, nadškofa Georga Gaensweina, ki naj bi stal za tem. Ko je Benedikt umrl in je Gaenswein napisal svoje zelo kritične spomine, ga je Frančišek izgnal iz Vatikana. Čez nekaj časa ga je nato v njegovi rodni Nemčiji imenoval za veleposlanika. Ko se je Burke pridružil večji skupini kardinalov, ki so podvomili v Frančiškovo sinodo o prihodnosti Cerkve leta 2023, ga je Frančišek finančno odrezal.

Papež Frančišek | Avtor: EPA EPA

Frančiškov ostri kritik je bil tudi upokojeni nadškof Hongkonga, kardinal Joseph Zen. Ta je papežu očital, da je leta 2018 pristal na dogovor s Kitajsko glede imenovanja škofov, in ga obtožil, da je prodal kitajske katoličane, ki so v desetletjih preganjanja ostali zvesti Svetemu sedežu. Frančišek je sprejel Zena v Vatikanu in ga pozneje označil za "nežno dušo".

Frančišek s svojimi pogostimi obsodbami klerikalizma, ideje, da je treba duhovnike postavljati na piedestal, ni pridobil veliko prijateljev. Svoj božični pozdrav je tradicionalno izkoristil za javno sramotenje vatikanskih birokratov. Obtožil jih je, da so karieristi, ki se grebejo za denar in imajo "duhovno Alzheimerjevo bolezen". Nemški kardinal Gerhard Mueller se je pritožil, da Frančišek vatikanske monsinjorje obravnava kot "neizobražene otroke".

Carlo Maria Vigano | Avtor: Epa Epa
Frančiškov največji konservativni kritik je bil nekdanji vatikanski veleposlanik v ZDA, nadškof Carlo Maria Vigano. Leta 2018 je dejal, da je Frančišek prikrival obtožbe, da je takratni kardinal Theodore McCarrick, Američan, spal s svojimi semeniščniki. Vigano je zahteval Frančiškov odstop, ker naj bi McCarricka rehabilitiral, potem ko je Benedikt XVI zoper njega uvedel sankcije. Razburjenje je zamrlo, potem ko je Frančišek McCarricka odstavil, Vigano pa je bil diskreditiran s teorijami zarote o covidu-19. McCarrick je v začetku meseca umrl. Leta 2024 je Frančišek izobčil Vigana, potem ko ga je spoznal za krivega razkola.

"Pastir med svojimi ljudmi"

Papežev biograf Austen Ivereigh je dejal, da je Frančišek odpravil večino odpora. Kot odločilni pozitivni trenutek njegovega pontifikata je izpostavil amazonsko sinodo, ker je srečanje poudarilo njegovo ključno pastoralno prednostno nalogo spremljanja vernikov. "Pastir med svojimi ljudmi, ki hodijo skupaj," je dejal Ivereigh. Prepričan je, da je to tisto, kar je bilo njegovo bistvo.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 6
  • niloda 08:53 23.april 2025.

    Cerkev uči, da papeža izbere sveti duh, ki se razodene kadinalom. Skozi papeževa usta pa govori sam bog. Menda je tako, vem pa ne.

  • Avatar Antikrist99
    Antikrist99 15:12 22.april 2025.

    Mogoče bo pa novi papež dovolil ločitve in poroke z istim spolom. Potem bi se lahko Žan Mahnič in Matej Tonin brez skrbi poročila, hehehe.

  • Avatar luckyss1
    luckyss1 11:23 22.april 2025.

    Treba je vedeti da Vatikan nikoli ni nastavil papeža, ki bi kakorkoli oviral bizniz in bogatenje ter politični vpliv te vladavine, Tudi preminuli papež ni bil nič boljši ali slabši od prejšnjih.Je pa imel drugačne direktive, ker je bilo opaziti ...prikaži več drastično upadanje pripadnikov te vere.Vatikan še nikoli ni dal grama zlata za revne ali umirajoče otroke, ampak k temu poziva vernike.Sami pa posedujejo ogromno bogastvo, kar se seveda ne sklada z učenjem Jezusa...Nehajte torej težit, naj počiva v miru.