Zmagovalec tokratnih parlamentarnih volitev na Kosovu je nekdanji vodja kosovskih upornik Hashim Thaci, ki bo po napovedih decembra najvrjetneje razglasil neodvisnost te srbske pokrajine.
Volitve uspele
|
Opazovalna misija Sveta Evrope je ocenila, da so bile volitve na Kosovu v skladu z mednarodnimi standardi, hkrati pa izrazila zaskrbljenost zaradi nizke volilne udeležbe. "Volitve so bile na splošno izvedene v skladu z načeli Sveta Evrope in tudi v skladu z mednarodnimi in evropskimi standardi za demokratične volitve, če upoštevamo zapoznel razpis volitev.“ |
|
Že v času predvolilne kampanje so vse glavne albanske stranke izpostavljale neodvisnost Kosova kot glavni cilj. Zato je po zmagi PDK tako le še vprašanje časa, kdaj se bo Kosovo osamosvojilo od Srbije. Kot je znano je Thaci že v času predvoline kampanje napovedoval, da bo po 10. decembru, ko se končajo pogovori o prihodnosti pokrajine, Kosovo razglasilo neodvisnost. Tokratne volitve so sicer minile v znamenju bojkota srbskih volivcev na Kosovu. Beograd, ki meni, da tokratne volitve pomenijo vmešavanje v pogajanja, je sporočil, da bodo lokalne volitve v pretežno srbskih občinah na severu Kosovu v začetku leta 2008, sočasno z lokalnimi volitvami v Srbiji. Zato je večina 110.000 kosovskih Srbov sledila pozivu Beograda in volitve bojkotirala. Sicer pa so bile volitve tudi v znamenju zelo nizke udeležbe kosovskih volivcev. Ta naj bi kazala nezadovoljstvo kosovskih Albancev, ki naj bi bili jezni na svoje voditelje, ker pokrajini niso zagotovili neodvisnosti.
Kosovo se sooča s številnimi problemi
Poleg vprašanja neodvisnosti so predvolilno kampanjo zaznamovale tudi obljube o izboljšanju gospodarskih razmer, saj pokrajino pesti visoka - kar 60-odstotna - nezaposlenost, pomanjkanje tujih vlaganj in vseprisotna korupcija, prebivalce pa jezijo tudi pogosti izpadi električnega omrežja. Za domačine in tujino je skrb vzbujajoč tudi organiziran kriminal v pokrajini, ki velja za eno od glavnih točk za distribucijo mamil v Evropi.
Kdo je Thaci?
Danes 39-letni Thaci je bil goreč zagovornik neodvisnosti Kosova že kot študent zgodovine v Prištini in emigrant v Švici v zgodnjih 90. letih, kjer se je pridružil albanski politični mreži.
"Zahvaljujem se vsem, ki so pripomogli k naši zmagi in zmagi Kosova. Svetu smo poslali sporočilo, da smo demokratična država, ki se je pripravljena pridružiti evropski družini. Moja vlada bo naslov za reševanje vseh problemov te družbe. Z mojim poslanstvom začenjam danes." Hashim Thaci
|
|
Srbija ga je obsodila na desetletno zaporno kazen in za njim razpisala mednarodno tiralico v povezavi z ubojem treh policistov na Kosovu leta 1993. Priprt je bil enkrat, leta 2003 na Madžarskem na podlagi srbske tiralice, vendar so ga po posredovanju predstavnikov Združenih narodov na Kosovu hitro izpustili. Takrat je že bil opozicijski vodja.
Thaci je bil za političnega vodjo OVK imenovan leta 1999 in se je med drugim udeležil tudi neuspešnih pogajanj med Prištino in Beogradom v francoskem kraju Rambouillet.
Po propadlih pogajanjih je zveza Nato 24. marca začela zračne napade na ZR Jugoslavijo, ki so se končali 10. junija. Upravo nad Kosovom sta prevzela civilna misija ZN (Unmik) in vojaška misija zveze Nato (KFOR).
Med vojno na Kosovu so kosovski Albanci Thacija razglasili za kosovskega premiera v izgnanstvu. Po koncu Natove operacije se je Thaci utrdil kot pravi politični vodja, na čelu svoje stranke PDK. Ta velja za naslednico političnih struktur OVK.