Pismo bo britanski veleposlanik pri EU predvidoma sredi dne izročila predsedniku Evropskega sveta Donaldu Tusku, s čimer se bo začel proces ločitve.
Downing Street je pozno zvečer objavil fotografijo Mayeve, ki podpisuje pismo, ki bo sprožilo 50. člen lizbonske pogodbe. Britanski veleposlanik pri EU Tim Barrow bo pismo osebno izročil Tusku ob približno 13.30 po srednjeevropskem času. Tusk naj bi 15 minut po prejemu pisma podal izjavo za medije.
Z uradnim obvestilom Londona se bo začel predvidoma dve leti trajajoč proces pogajanj o dogovoru, ki bo urejal pogoje izstopa in nadaljnje odnose med EU in Veliko Britanijo, prvo državo, ki bo zapustila unijo.
Ja, referendum je razdelil narod
V luči tega prelomnega dogodka bo Mayeva danes stopila tudi pred britanske poslance. Kot izhaja iz govora, ki ga je Donwing Street objavil vnaprej, bo premierka priznala, da je referendum o brexitu junija lani razdelil narod. A obenem bo izrazila upanje, da Britancev "ne bo več zaznamovalo glasovanje, temveč odločnost, da izid spremenijo v uspeh".
"Smo velika zveza ljudi in narodov s ponosno zgodovino in svetlo prihodnostjo. In sedaj, ko je bila sprejeta odločitev, da zapustimo EU, je čas, da stopimo skupaj," bo dejala v govoru, ki ga navaja britanski BBC.
Škoti na nov referendum o neodvisnosti
Britanska premierka je sicer pred današnjim dnem v torek zvečer v ločenih telefonskih klicih govorila tako s Tuskom, predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem, kot nemško kanclerko Angelo Merkel. "Vsi so se strinjali o pomembnosti tega, da se pogajanja začnejo v konstruktivnem in pozitivnem duhu in da se zagotovi miren in urejen proces izstopa," so sporočili z Downing Streeta.
Tik pred sprožitvijo brexita je sicer škotski parlament v torek podprl namero premierke Nicole Sturgeon, da izvede nov referendum o neodvisnosti. Mayeva meni, da trenutno ni pravi čas za tovrsten referendum.
dezurni@zurnal24.si