Svet
673 ogledov

To je ženska, ki bo zasedla pomembno mesto v Trumpovi vladi

Pam Bondi Profimedia
Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump se je v četrtek odločil, da na položaj pravosodne ministrice v svoji bodoči vladi postavi nekdanjo pravosodno ministrico Floride, 59-letno Pam Bondi.

Trump je odločitev naznanil le nekaj ur zatem, ko je odstop od kandidature naznanil njegov prvi izbranec, nekdanji kongresnik s Floride Matt Gaetz.

"Strankarsko ministrstvo za pravosodje se je predolgo časa oboroževalo proti meni in drugim republikancem. Ne več. Pam bo ministrstvo osredotočila nazaj na njegov namen, boj proti kriminalu in da bo Amerika spet varna," je na svojem mediju Truth Social objavil Trump.

Pam Bondi velja za zvesto Trumpovo privrženko, vendar brez spolnih škandalov, ki so jih očitali prvemu Trumpovemu kandidatu za ministra Gaetzu. Potrditvi Gaetza na položaj je nasprotovalo več republikanskih senatorjev, pri Bondi zadržkov za zdaj ni.

Kdo je Pam Bondi?

Bondi je bila članica Trumpove odvetniške ekipe v času prve ustavne obtožbe leta 2019, po njegovem porazu na volitvah leta 2020 ga je v medijih zagovarjala pred obtožbami v civilnih tožbah in kazenskih pregonih, letos pa se je udeleževala njegovih predvolilnih zborovanj.

Med letoma 2011 in 2019 je bila na položaju pravosodne ministrice Floride, kjer se v nasprotju s predhodniki ni posvečala odmevnim pregonom podjetij zaradi izkoriščanja potrošnikov, ampak se je posvetila pregonu posamičnih kriminalcev in združb, na primer glede trgovine z ljudmi, poroča Politico.

Trump ji je leta 2013 med kampanjo za njeno ponovno izvolitev nakazal 25.000 dolarjev preko ene od svojih dobrodelnih organizacij v času, ko se je odločala ali bo ukrepala zaradi obtožb o prevarah Trumpove univerze. Bondi ni sprožila preiskave, vendar pa je Trump leta 2016 v tožbi države New York plačal 25 milijonov dolarjev poravnave in zaprl univerzo.

Očitki se zgrinjajo nad vrsto kandidatov

Obtožb o spolnih napadih pa se otepajo tudi drugi ministrski kandidati novoizvoljenega predsednika ZDA, na čelu z njim samim, poročajo ameriški mediji. Trumpa je newyorška porota spoznala za krivega spolne zlorabe in obrekovanja kolumnistke E. Jean Carroll in mu naložila 83 milijonov dolarjev kazni. Trump očitke zavrača, češ da gre za politične napade.

Gaetz ni bil obtožen spolnih zlorab ampak sodelovanja na zabavah s prostitutkami. V četrtek je odstopil, ker so v medije pricurljale podrobnosti o tovrstnih zabavah. Gaetz tudi sicer najverjetneje v senatu ne bi bil potrjen, ker mu je nasprotovalo več republikanskih senatorjev.

Pete Hegseth | Avtor: Profimedia Profimedia
Tudi kandidat za obrambnega ministra, voditelj televizije Fox News in bivši pripadnik vojaških posebnih enot Pete Hegseth je med senatorji povzročil nelagodje, še preden je prišla na dan zgodba o njegovem domnevnem spolnem napadu oktobra leta 2017.

Hegseth je bil znan po nasprotovanju služenja žensk v oboroženih spopadih, nato pa so mediji objavili policijsko poročilo o zaslišanju neimenovane ženske, ki naj bi jo napadel v hotelski sobi. Hegseth napada ni priznal, je pa ženski plačal poravnavo. Policijski zapisnik navaja domnevno žrtev, ki pravi, da je kljub odločnemu "ne" ni izpustil iz hotelske sobe ter jo je spolno napadel.

Hegsethov odvetnik Timothy Parlatore je povedal, da je policija incident raziskala in ni potrdila obtožb, plačilo pa je bilo izvršeno, ker se je Hegseth bal, da bi ga škandal stal službe pri televiziji Fox News.

Robert F. Kennedy mlajši | Avtor: Epa Robert F. Kennedy mlajši. Epa

Nekdanji demokrat Robert F. Kennedy mlajši naj bi konec 90. let prejšnjega stoletja otipaval takrat 23-letno varuško, česar ne zanika.

Milijarder Elon Musk, ki ga Trump namerava postaviti na čelo še neobstoječega Urada za vladno učinkovitost, je bil obtožen, da spolno napadel stevardeso na svojem zasebnem letalu leta 2016.

Musk obtožbo zanika, vendar pa je medij Business Insider poročal, da je stevardesi leta 2018 plačal 250.000 dolarjev odpravnine v zameno za odpoved tožbi. Musk je na svojem mediju X odločno zanikal očitke in dejal, da so posledica njegovega boja za svobodo govora.

Linda McMahon | Avtor: Profimedia Profimedia

Kandidatka za ministrico za izobraževanje Linda McMahon, ki je v prvi Trumpovi vladi vodila Upravo za drobno gospodarstvo, pa se sooča z obtožbami, da je v svoji zasebni karieri kot direktorica športno-zabavne organizacije World Wrestling Entertainment (WWE) zavestno zanemarjala spolne zlorabe otrok.

McMahon obtožbe zanika, vendar pa je del civilne odškodninske tožbe, ki je bila oktobra vložena v Marylandu proti sedaj že pokojnemu uslužbencu WWE Melvinu Phillipsu. Ta naj bi zlorabljal mlade fante iz revnih družin, potem ko jim je dal zaposlitev.

Tožba v imenu petih domnevnih žrtev Phillipsa, ki je umrl leta 2012 ne omenja, zahteva pa odgovornost od Linde McMahon in soustanovitelja WWE njenega moža Vinca McMahona, ker zlorab nista ustavila, čeprav naj bi vedela zanje.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 1
  • Kmodri_ 19:55 22.november 2024.

    Žal bodo stereotipi o blondinkah postali resnični!