Svet
6845 ogledov

To je znano o najstniku, ki je na šoli z nožem napadel učence in učiteljico

napad z nožem v zagrebški osnovni šoli Prečko Profimedia
Za posledicami napada na zagrebški osnovni šoli je en otrok umrl, pet otrok in učiteljica je poškodovanih. Poškodvan je tudi napadalec, o katerem je več znanega.

Zjutraj je v zagrebški Osnovni šoli Prečko prišlo do napada, ki ga je izvedel 19-letni hrvaški državljan. Moški je oborožen z nožem vstopil v prostore šole, tam pa napadel učiteljico in učence. Sedemletni otrok je za posledicami ran umrl. Po zadnjih podatkih nihče od ranjenih ni v kritičnem stanju. 

Notranji minister Davor Božinović je povedal, da je "povzročitelj 19-letni moški, ki trenutno živi v bližini šole. Okoliščine in dinamika dogodka se še ugotavljajo," je dejal minister. "Policisti so po prvi prijavi v desetih minutah obvladali storilca. Storilec je pobegnil s kraja dogodka in se zaklenil v stavbo bližnjega zdravstvenega doma." Božinović je dejal še, da se je storilec samopoškodoval in da mu je policija preprečila samomor. 

napad z nožem v zagrebški osnovni šoli Prečko | Avtor: Profimedia Profimedia

Napadalec je bil v preteklosti obravnavan zaradi duševnih motenj. Pred letom dni je prišlo do poskusa samomora je povedal notranji minister. "Dejstvo, da si je tudi danes poskušal vzeti življenje, kaže na to, da je težko reči, da je bila oseba duševno uravnovešena," besede ministra povzema 24sata.

Očividec je za Večernji list opisal dogajanje. "Videl sem, da so ljudje začeli bežati po cesti in vpiti 'držite ga'. Skril se je v zdravstvenem domu. Videli smo moškega, ki je v paniki tekel in kričal 'tukaj je, notri je, krvav je," je dogajanje opisal eden od očividcev. Policisti so po posredovanju mladeniča pripeljali iz zdravstvenega doma. "Videti je bil raztresen, razmršen, kot da ne ve, kaj se mu dogaja," je povedal moški.

SAMOMOR NI REŠITEV, POIŠČITE POMOČ
Samomor je pogosto posledica depresije, ki je resna in pogosta, a ozdravljiva bolezen. Če ste depresivni in razmišljate o samomoru, se o tem pogovorite s svojim osebnim zdravnikom ali nekom, ki mu zaupate. Če ste v stiski, ki lahko ogrozi vaše življenje, pokličite številko 112. Pokličete lahko tudi na telefon za pomoč v stiski. V primeru duševne stiske lahko vsak dan med 19. in 7. uro pokličete na 01 520 99 00. Pogovor bo povsem zaupen, lahko boste ostali anonimni in dobili informacije, kam se še lahko obrnete po pomoč. Na številki 116 123 je 24 ur na dan vse dni v letu dostopen zaupni telefon Samarijan. Otrokom in mladostnikom je na številki 116 111 vsak dan med 12. in 20. uro na voljo TOM telefon. Ženskam in otrokom, ki so žrtve nasilja v družini in partnerskih odnosih, je 24 ur na dan na voljo SOS telefon na številki 080 11 55. Pokličete lahko tudi najbližjo psihiatrično bolnišnico. V Ljubljani med 8. in 15. uro deluje Urgentna psihiatrična ambulanta, ki jo dobite na številki 01 434 45 17 ali 01 434 45 18, popoldan ali ponoči pa deluje tudi dežurna psihiatrična služba, ki jo lahko pokličete na 01 5874 900.

dezurni@styria-media.si