Spomin. "Nostalgija v oceni preteklosti je dejansko spopad s sedanjostjo," pozitivno mnenje Slovencev o zadnjem predsedniku Socialistične federativne republike Jugoslavije povzema Vlado Miheljak, profesor socialne in politične psihologije ter raziskovalec javnega mnenja na filozofski fakulteti (FF) in fakulteti za družbene vede (FDV).
Vlado Miheljak, FF, FDVNe razdvaja pokojni Tito, ampak aktualni politiki, ki svojo politiko gradijo na razdvajanju in konfliktu.
20 milijonov obiskovalcev
Raziskave FDV so namreč pokazale, da imajo mladi izrazito pozitiven ali vsaj nevtralen odnos do Tita. "Med mladimi je Tito ikona brez velike vsebine, kvečjemu provokacija. Kot Che Guevara," pravi Miheljak in ugotavlja, da gre za "nostalgičen pogled, ki abstrahira detajle, ki morda v svojem času niso bili prijetni".
Tudi raziskave agencije Ninamedia so pokazale, da z leti število Slovencev, za katere je Tito pozitivna osebnost, narašča. To je potrdilo kar 81 odstotkov vprašanih leta 2007.
Sicer je Titov grob v Hiši cvetja v Beogradu obiskalo 20 milijonov obiskovalcev – v dneh po smrti od deset do 15 tisoč na dan, v 90. letih je obisk drastično upadel, zdaj pa se obiskovalci vračajo, pravijo v Muzeju zgodovine Jugoslavije.