Svet
9758 ogledov

Uf, kakšno napoved je OECD dal Kitajski

Kitajska Profimedia
OECD zvišal svetovno gospodarsko napoved.

Svetovno gospodarstvo se bo v 2024 po najnovejši oceni Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) okrepilo za 3,1 odstotka, kar je 0,2 odstotne točke več od februarskih napovedi. Napoved so izboljšali predvsem za ZDA. Slovenija bo po napovedih letos beležila 2,3-odstotno gospodarsko rast, prihodnje leto pa 2,7-odstotno.

"V svetovnem gospodarstvu se je kljub skromni rasti in vztrajnim geopolitičnim tveganjem začel krepiti sicer še previden optimizem," so v danes objavljenem poročilu zapisali v OECD. Gospodarsko okrevanje se razlikuje po regijah.

Po letošnji 3,1-odstotni rasti naj bi se svetovno gospodarstvo prihodnje leto okrepilo za 3,2 odstotka.

Ogromna rast kitajskega BDP

OECD za ZDA za letošnje leto napoveduje 2,6-odstotno gospodarsko rast, potem ko so februarja napovedali 2,1-odstotno. Lani se je največje svetovno gospodarstvo okrepilo za 2,5 odstotka.

Še močnejša bo rast kitajskega bruto domačega proizvoda (BDP), ki se bo po najnovejši napovedi OECD okrepil za 4,9 odstotka. To je za 0,2 odstotne točke več kot od februarske napovedi.

Napoved rasti je organizacija izboljšala tudi za območje z evrom, a ta ostaja skromna. Letos naj bi se BDP v območju z evrom okrepil za 0,7 odstotka, kar je za 0,1 odstotne točke več kot v prejšnji oceni. Leta 2025 naj bi rast pospešila na 1,5 odstotka, kar je 0,2 odstotne točke več kot je OECD napovedoval februarja.

Tudi Slovenija navzgor

Rast v območju s skupno evropsko valuto naj bi poganjalo predvsem domače povpraševanje. K postopnemu okrevanju bodo prispevali višji dohodki gospodinjstev in znižanje obrestnih mer, so med drugim zapisali pri OECD.

Slovenski BDP naj bi se letos okrepil za 2,3 odstotka, prihodnje leto pa za 2,7 odstotka. Rast bo spodbujalo tako okrevanje domačega kot zunanjega povpraševanja.

Zasebno potrošnjo bodo po oceni OECD podpirale razmere na trgu dela in povečevanje realnih dohodkov, saj se inflacijski pritiski počasi umirjajo. Rast naložb bosta vzdrževala državna poraba za obnovo po uničujočih lanskih poplavah in pritok sredstev EU, so še zapisali pri organizaciji.

Fiskalna politika bo letos zaradi izdatkov za obnovo ekspanzivna, leta 2025 pa se bo zaostrila. Strukturni ukrepi vključujejo postopno povečanje izdatkov za dolgotrajno oskrbo, ki odražajo pritisk na izdatke zaradi staranja. Ti bodo leta 2026 dosegli en odstotek BDP.

Po oceni OECD so v Sloveniji potrebne nadaljnje reforme, pri čemer so izpostavili zlasti pokojninsko in zdravstveno.

Slaba napoved za Nemčijo

OECD je medtem znižal napoved rasti za leto 2024 za Nemčijo. Največje evropsko gospodarstvo naj bi se letos beležilo 0,2-odstotno gospodarsko rast, potem ko je OECD še februarja napovedoval 0,3-odstotno. Franciji je po drugi strani napoved rasti z 0,6 odstotka dvignil na 0,7 odstotka. V Veliki Britaniji naj bi gospodarska rast letos dosegla 0,4 odstotka, prihodnje leto pa en odstotek.

OECD je v poročilu sicer opozoril, da bi lahko zaostrene geopolitične napetosti, zlasti na Bližnjem vzhodu, zavirale rast.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 21
  • Jernej65 10:10 03.maj 2024.

    Normalno je da se trgi, ki zaostajajo v razvoju, najbolj razvijajo. Najbolj razvite države, se nimajo več kam toliko razvijati. Kitajska je kot celota, še zelo nerazvita država in ima še ogromno potenciala za nadaljni razvoj. V tem ne vidim ...prikaži več nič slabega. Zahodni svet je že dovolj razvit in imamo vsega na pretek. Nenehni razvoj se bo moral na neki točki ustaviti, ker to ne pelje več nikamor.

  • peter25 21:15 02.maj 2024.

    Za Nemce skozi zgodovino velja. Dokler jim ekonomija laufa so cool narod. Ko to ne gre vec pokazejo svojo barbarsko plat.

  • Ender3 21:15 02.maj 2024.

    Vsa čast Kitajcem, edini spreminjajo svet na bolje..