Svet
17876 ogledov

Umrl mi je na rokah, reševalci so se obotavljali, zdravnika pa ni bilo

Reševalno vozilo
1/3
Profimedias
Na Hrvaškem razburja primer smrti 18-letnika v Zaprešiću blizu Zagreba, ki je umrl v nedeljo popoldne po prihodu reševalnega vozila, v katerem po navedbah prič ni bilo zdravnika. Mladeniču je na ulici postalo slabo, skušali so mu pomagati številni mimoidoči, ki so klicali urgenco, po prihodu reševalnega vozila pa je umrl.

Priče navajajo, da sta bila v vozilu samo medicinska sestra in medicinski tehnik ter da v vozilu ni bilo defibrilatorja. Na Facebooku se je zaradi tragičnega dogodka usul plaz ogorčenja, poročajo hrvaški mediji.

Nujna pomoč Zaprešića, kraja s 25.000 prebivalci, ima samo enega zdravnika, ki pa po navedbah hrvaške radiotelevizije HRT takrat ni bil dosegljiv. Reševalno vozilo je prišlo 12 minut po telefonskem klicu na urgenco, čeprav je sedež nujne pomoči oddaljen le nekaj sto metrov, navaja portal index.hr. Kasneje je prišlo tudi drugo reševalno vozilo iz bolj oddaljenega kraja Jastrebarsko. Mladeniča so skušali oživiti, a brez uspeha.

"Umrl mi je na rokah. Padel je na tla, pristopila sta dva človeka, poklicala reševalce in me prosila, ali jima pomagam. Ko sem prispel k fantu, je bil še v šoku, a je še kazal znake življenja. Čutil sem srčni utrip, še je bila možnost, da ga rešijo. Gospa poleg mene je še drugič klicala reševalce in čeprav je stavba oddaljena le nekaj sto metrov, so prišli šele čez 12 minut," je povedal eden od prič.

Hrvaško reševalno vozilo | Avtor: Foto: Ivica Galović/Pixsell Foto: Ivica Galović/Pixsell

Kot navaja HRT na svoji spletni strani, v skladu z reformo od leta 2011 organizacija nujne medicinske pomoči na Hrvaškem določa obstoj dveh ekip v reševalnih vozilih - v eni (t. i. T1) so zdravnik, medicinska sestra ali zdravstveni tehnik ter šofer, v drugi (T2) pa samo medicinska sestra in zdravstveni tehnik. Čeprav morata slednja opraviti specialistično izobraževanje na področju nujne medicinske pomoči, se je pokazalo, da takšne ekipe v praksi vse težje delujejo. Že ob uvedbi sistema pa so kritiki opozarjali, da ni vzdržen.

Portal index navaja, da to ni prvi primer, ki kaže, da je s sistem nujne pomoči na Hrvaškem nekaj hudo narobe, je pa najhujši.

Lani je tako na Velebitu umrla 14-letnica, ki so jo še živo našli hudo poškodovano, do prihoda reševalnega vozila pa je izgubila zavest. Umrla je na poti v bolnišnico. Njen primer je sicer izpostavil predvsem problem neustrezne organiziranosti nujne pomoči na težko dostopnih območjih.

Index pa navaja tudi izjavo očeta, ki je skupaj s sinom, ki si je zlomil nogo, v središču Zagreba 80 minut čakal na reševalno vozilo.

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 10
  • Žurnalček 07:02 17.avgust 2018.

    Kateri Slovenc se pred dopustom informira kje je najbljižja infekcijska klinika , v slučaju , da ga piči kača ! Kdo se informira , velja za tiste od 50 let naprej , kolko in kje je najbližja stajanka reševalnega vozila ...prikaži več T1 . Slovenc se zavleče čim bolj v divjino in uživa , potem se pa s to divjino še hvali. Jaz zdrav, sem končal na nujni in na kardiologiji čez noč vse v 10 min , Naredili so pa napako , ker so dovolili, da se sam prepeljem iz nujne na kardiološko 2km. Samo vse mi je bilo na 1km .

  • Žurnalček 12:28 16.avgust 2018.

    Če bi tale novinar povedal , da je umrl zaradi astmatičnega napada - bil je astmatik - in da ni padel, aludira na srčni zastoj , ampak se je počasi vsedel na tla , da ni imel pumpice ali pa ...prikaži veča ona ni pomagala in da gre enostavno za zadušitev , pri kateri preprečitvi niti slučajno niti pod razno ne pomaga defibrilator. Sam če ne bi novinar dodal dramatičnosti , ne bi bilo članka , kajti smrt na pločnikih in sprehajalnih poteh je vsakdanja .

  • f5b0a37161572a16434c3a9b735044179b6963f0 08:15 14.avgust 2018.

    reševalcem vsaka čast,nekateri pa itak vidite samo napake,koliko ur na dan reševalec dela nobenega ne zanima ,pa da ne bo pomote tudi oni imajo dopuste in potem je še toliko večji pritisk