Po navedbah tožnikov naj bi Facebook prestrezal zasebna sporočila in pregledoval njihovo vsebino, še posebej povezave na druge spletne strani. Iz teh podatkov naj bi nato gradil profile uporabnikov, te pa nato prodajal drugim podjetjem, poroča BBC.
Ameriško podjetje je očitke zavrnilo in napovedalo "odločno nasprotovanje" tožbi.
Zahtevajo odškodnino
Tožba je bila vložena pred nekaj dnevi, v njej pa tožniki zahtevajo odškodnino v višini 10.000 dolarjev na leto za vsakega posameznika. Ob tem navajajo neodvisno raziskavo, ki naj bi pokazala, da Facebook vsebino sporočil pregleduje za namene, ki "niso povezani s prenosom sporočil".
"Dajanje vtisa, da je vsebina sporočil na Facebook zasebna, ustvarja izjemno dobičkonosno priložnost za Facebook," so zapisali v tožbi.
Ne strinjajo se vsi
Nekateri se s tem argumentom sicer ne strinjajo. Varnostni strokovnjak Graham Cluley je mnenja, da Facebook s pregledovanjem povezav na spletne strani uporabnike dejansko varuje pred prevarami in virusi.
"Če povezave v sporočilih ne bi pregledovali, bi to na stežaj odprlo vrata nezaželeni pošti, prevaram, ribarjenju in zlonamernim spletnim stranem, ki računalnike okužijo z virusi in drugimi zlonamernimi programi," je dejal.
Facebook je že dalj časa pod drobnogledom zaradi domnevnega kršenja pravic uporabnikov. Septembra lani je spletno javnost na primer razburil s prenovo zasebnostne politike, v skladu s katero bi lahko imena in profilne slike svojih uporabnikov uporabljal za oglaševanje.