Po doslej znanih podatkih je v požaru 14. junija življenje izgubilo okoli 80 ljudi, število žrtev pa bo znano po končani preiskavi, poroča britanski BBC, a ne pred koncem leta.
"Lahko povem le, da naj bi zaradi požara umrlo približno 80 ljudi. Na žalost moramo tudi za pogrešane domnevati, da so mrtvi," je dejala predstavnica londonske policije Fiona McCormak. Dodala je, da želi policija ugotoviti natančno število življenj, ki jih je požar zahteval. Pri tem so jim v veliko pomoč stanovalci, ki so požar preživeli. "V Grenfell Tower je 129 stanovanj. Policija je govorila z najmanj enim stanovalcem iz 106 stanovanj. Na žalost pa kljub velikim naporom nismo uspeli najti nikogar živega iz preostalih 23 stanovanj. V tem trenutku moramo domnevati, da nihče iz omenjenih 23 stanovanj ni preživel."
Med požarom so stanovalci skušali ubežati plamenom tako, da so se pomikali v višja nadstropja. Posledično se je veliko ljudi znašlo v enem stanovanju, kar bo otežilo identifikacijo žrtev. Zelo verjetno je, da bodo nekatere družine obveščene, da posmrtnih ostankov njihovih svojcev niso našli, je dodala.
Preiskovalce je pretresel prizor, na katerega so naleteli v stolpnici. Našli so mrtvo mamo in šestmesečnega otroka, ki ga je mati stiskala v svojem naročju.
Še 120 stolpnic z nevarno oblogo
Britanska premierka Theresa May je sicer pred tem danes pozvala k hitrejšim varnostnim testom visokih zgradb v Veliki Britaniji. Ob tem je sporočila še, da je število stolpnic z gorljivimi fasadnimi oblogami naraslo na 120. Stojijo sicer v 37 okrožjih.
Britanska vlada je obljubila preiskavo okoli 600 zgradb, ki imajo po ocenah lokalnih oblasti enake obloge kot stolpnica Grenfell in zato niso več varne za njihove stanovalce. Težava pa naj ne bi bila omejena zgolj na visoka poslopja in socialna stanovanja, zato bodo pod drobnogled vzeli tudi bolnišnice in vladne stavbe. Napovedali so nacionalno preiskavo.