Svet
0 ogledov

V Egiptu še naprej vre

Egipt Reuters
Egiptovska vlada je danes na seji razpravljala o krizi v državi, potem ko je v nasilju v minulih dneh umrlo več kot 750 ljudi.

Islamisti so namreč za danes v Kairu napovedali nove protestne shode. Ponoči so med drugim iz drugega največjega egiptovskega mesta Aleksandrije ter iz mest Helvan in Minja južno od Kaira prihajali posnetki protestnikov, ki so na ulicah vztrajali kljub nočni policijski uri, poroča britanski BBC.

V soboto je sicer odmevala predvsem izpraznitev kairske mošeje Al Fath na trgu Ramzes, v katero so se po krvavem "petku jeze" zatekli številni Mursijevi privrženci in tja prinesli tudi trupla ubitih v petkovih protestih. Ob tem so se pred mošejo zbrali tudi jezni lokalni prebivalci, ki so islamistom očitali, da so teroristi.

Tudi danes ranjeni

Po zadnjih podatkih pa je Muslimanska bratovščina v Kairu "iz varnostnih razlogov" odpovedala dva shoda.

Kljub odpovedi napovedanih protestov v Kairu naj bi se sicer Mursijevi privrženci tudi danes zbrali na ulicah tako Kaira kot drugih egiptovskih mest. Med drugim je v provinci Al Buheira že prišlo do nasilja, več ljudi je bilo ranjenih.

V Kairu je bilo danes dopoldne relativno mirno, promet je potekal normalno, celo trgovine so po štirih dneh nasilja, ki je od srede zahtevalo že več kot 750 smrtnih žrtev, za nekaj časa previdno odprle svoja vrata.

"Prostor je za vse"

Prvič po sredinem krvavem razbitju protestniških taborov v podporo Mursiju pa je danes prvič javno spregovoril al Sisi. Muslimansko bratovščino je pozval, naj preneha s protesti in naj se raje ponovno priključi demokratičnemu procesu. Obenem je zagrozil, da varnostne sile ne bodo molče opazovale, kako privrženci Mursija sabotirajo razvoj Egipta.

"V Egiptu je prostor za vse. Pozivam vas, da premislite svoje stališče," je al Sisi dejal na današnjem kriznem sestanku visokih predstavnikov varnostnih sil v Kairu, ki se ga je udeležil tudi notranji minister Mohamed Ibrahim.

"Kdor verjame, da lahko državo in Egipčane spravi na kolena, mora ponovno dobro premisliti. Ne bomo mirno gledali, kako uničujejo državo," je še zatrdil al Sisi in dodal, da nasilja islamistov ne bodo tolerirali.

Začasni zunanji minister Egipta Nabil Fahmi je medtem na novinarski konferenci zatrdil, da se vlada sooča s poskusi spodkopavanja države in da ni zapustila poti demokracije.

"Cilj nasilnih protestov je ustrahovanje državljanov in uničevanje temeljev države. Ti cilji niso sprejemljivi, zato smo se jim uprli in se bomo še dalje upirali v skladu z zakoni," je dejal Fahmi in obenem zatrdil, da so bile varnostne sile doslej zadržane, saj bi bilo število mrtvih sicer še večje.

Iz gibanja Tamarod, ki je pred vojaškim udarom protestiralo proti Mursiju in prispevalo k njegovi odstavitvi, pa so danes sporočili, da podpirajo vojsko pri njenem postopanju proti islamistom. Eden od ustanoviteljev gibanja Mahmud Badr je izrazil podporo vojski. Kot je priznal, je prelivanja krvi res veliko, a je to primerna cena za to, da se Egipt reši bratovščine.

Razmišljajo, kako bi hitreje omejili moč

Egiptovska vlada medtem tehta ukrepe, s katerimi bi čim hitreje omejila moč Muslimanske bratovščine in njeno sposobnost mobilizirati proteste in upor. Al Beblavi se je v soboto zavzel za razpustitev bratovščine in ocenil, da ne more biti sprave s tistimi, ki imajo krvave roke. Člani vlade vse pogosteje govorijo o boju proti silam "terorizma", s čimer bi utegnili utemeljiti prepoved tega zelo močnega in vplivnega gibanja.

Bratovščina je bila pod leta 2011 odstavljenim egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom uradno prepovedana. Na volitvah po Mubarakovem strmoglavljenju je nato stranka Svoboda in pravičnost, ki jo je ustanovila bratovščina, pobrala največ glasov, njen kandidat Mohamed Mursi pa je postal predsednik države.

Aretirali tisoč članov bratovščine

Notranje ministrstvo je v soboto sporočilo, da je bilo v racijah po državi v minulih dneh aretiranih okoli tisoč članov bratovščine, pri čemer so zasegli večje količine bomb, orožja in streliva. Med aretiranimi je tudi Mohamed al Zavahiri, brat vodje teroristične mreže Al Kaide Ajmana al Zavahirija.

Egiptovsko tožilstvo zaslišuje kakih 250 Mursijevih podpornikov, ki so bili aretirani v petek na trgu Ramzes, in sicer zaradi suma umorov, napadov na vladna poslopja in terorizma, so v soboto še poročali egiptovski državni mediji.

Tarče varnostnih sil naj bi bili poleg tega po navedbah same bratovščine otroci njenih vodilnih predstavnikov. Tako je bil na primer v petek v protestih ubit sin duhovnega vodje bratovščine Mohamed Badie.

Komentarjev 2
  • moder 10:00 18.avgust 2013.

    po kerem scenariju tocno ?http://www.youtube.com/watch?v=fpmFIWm1dWw&feature;=share