Svet
6807 ogledov

V Italiji skok smrti in prometni kaos

Koronavirus v Italiji Epa
V Italiji je v torek zaradi koronavirusne bolezni umrlo kar 168 ljudi, dobrih 36 odstotkov več kot dan prej. Kot je še sporočila civilna zaščita, se je tako skupno število smrtnih žrtev povzpelo na 631, navaja italijanska tiskovna agencija Ansa.

Skupaj se je doslej z novim koronavirusom v tej državi okužilo 10.149 ljudi. Zvišalo se je sicer tudi število ozdravelih, in sicer za 38,6 odstotka na skupaj 1004.

Na intenzivno terapijo je moralo danes še 144 ljudi, tako da jih je zdaj skupaj 877, še poroča Ansa.

Italijanska vlada je za zajezitev epidemije, s katero se vse težje spopadajo zaradi pomanjkanja osebja in kapacitet, sprejela drastične ukrepe. Med drugim je celotno državno ozemlje v karanteni.

Prometni kaos v Italiji

Železniške, letalske in cestne povezave so v skladu z uvedbo strogih pogojev karantene za zajezitev širjenja novega koronavirusa v Italiji deležne številnih omejitev, zaradi katerih je promet v državi precej kaotičen. Španija in Portugalska sta za dva tedna ustavili letalske povezave z državo, Avstrija in Slovenija uvajata nadzor na meji.

V torek je letalske povezave z Italijo ustavil britanski British Airways, francoski Air France ter nizkocenovni prevozniki Ryanair, Easyjet in Wizz Air pa so naznanili, da ustavljajo polete z italijanskih letališč do začetka aprila. Še bolj drastične ukrepe je sprejel Air Canada, ki lete v Italijo prekinja do najmanj 1. maja.

Kljub temu so v torek popoldne na rimskem letališču Fiumicino še vedno obratovale povezave z destinacijami v Evropi in drugje, pa tudi notranji leti. Letala so še vedno vzletala tudi z manjšega letališča Ciampino. Turisti so bili veseli še preostalih priložnosti za odhod, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Družba ADR, ki upravlja letališča v Rimu, sicer pojasnjuje, da bodo vsi potniki, ki prispejo in tisti, ki odhajajo na območja izven schengna, deležni zdravstvenih pregledov, med drugim merjenja temperature.

Avstralija je sicer danes sporočila, da bo prepovedala vstop tujim državljanom, ki so bili v zadnjih 14 dneh v Italiji. Tovrsten ukrep so avstralske oblasti že sprejele za prihode iz Kitajske in Južne Koreje.

Policisti preverjajo, kdo in zakaj potuje

Omejitve so viden tudi v železniškem prometu. Na glavni železniški postaji Termini v Rimu policisti z maskami pri potnikih preverjajo njihove razloge za potovanje in skrbijo za to, da vsi med samo ohranjajo razdaljo enega metra.

Posledice so še večje za čezmejni železniški promet. Družba Thello je do začetka aprila odpovedala nočne povezave med Parizom in Benetkami, pa tudi dnevne povezave med Milanom in Marseillem. Francoske železnice SNCF še čakajo na navodila glede povezav z Italijo - od konca februarja je sicer na meji francosko osebje zapustilo vlake in so jih nadomestili italijanski kolegi.

Nemški Deutsche Bahn je ustavil svojo edino povezavo z Italijo - med Münchnom in Benetkami.

Med Avstrijo in Italijo so v torek še potekale nekatere železniške povezave, kar pa se bo spremenilo. Avstrija je namreč uvedla prepoved vstopa v državo iz Italije. Izjema so avstrijski državljani, ki se vračajo v domovino, ter osebe z zdravniškim potrdilom. Dovoljena bodo potovanja prek Avstrije, ob pogoju, da se ne bodo ustavili v državi.

Kontrolo vstopa v državo bo danes na meji z Italijo začela izvajati tudi Slovenija. Izvajali jo bodo pri osebah, ki niso slovenski državljani oziroma v Sloveniji nimajo prijavljenega stalnega ali začasnega prebivališča. Osebi, ki ne bo imela ustreznega potrdila, se bo lahko prepovedal vstop v Slovenijo. Kontrola vstopa se ne bo izvajala za tovorni promet.

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.

Sorodne novice