Svet
15 ogledov

V predsednika metali čevlje

Hasan Rohani Reuters
Iranskega predsednika Hasana Rohanija so ob vrnitvi z Generalne skupščine Združenih narodov v New Yorku pričakale demonstracije, tako njegovih podpornikov kot nasprotnikov.

Na letališču v Teheranu je Rohanija danes pričakala množica več sto ljudi. Medtem ko so njegovi podporniki vzklikali: "Rohani, hvala ti", so nasprotniki vpili: "Dol z Ameriko" in "Brez kompromisov z ZDA, temveč le borba". Protestniki so po poročanju BBC vanj metali čevlje.

Rohani je poskušal zbrano množico pomiriti. "V zunanji politiki je potrebna določena razumna fleksibilnost, ne da se pri tem pozabi na načelnost in nacionalni ponos," je dejal.

Rohani je v torek nastopil na splošni razpravi 68. zasedanja Generalne skupščine ZN, kjer je za razliko od svojega predhodnika Mahmuda Ahmadinedžada ubral bolj pomirljive tone do Zahoda. Zelo je odmevala njegova izjava, da želi, da bo njegov obisk New Yorka prvi korak k boljšim odnosom med Iranom in ZDA.

Prvi pogovor po 30 letih

Ameriški predsednik Barack Obama je dejal, da sta z iranskim kolegom Rohanijem govorila po telefonu, kar je prvi telefonski razgovor predsednikov obeh držav po več kot 30 letih. Do pogovora je prišlo kmalu zatem, ko je Rohani ZDA označil za "veliko" državo.

Obama je dejal, da je bil pogovor konstruktiven. "Medtem ko bodo zagotovo še pomembne ovire napredku in uspeh nikakor ni zagotovljen, pa verjamem, da lahko pridemo do celovite rešitve," je dejal Obama, pri čemer ni pojasnil, ali gre le za vprašanje jedrskega vprašanja ali pa vprašanja odnosov med državama nasploh, ki so zamrznjeni vse 80. let prejšnjega stoletja.

Rohanijev obisk New Yorka, kjer se je udeležil splošne razprave 68. zasedanja Generalne skupščine ZN, je sprožil bliskovit razvoj dogodkov vsaj na simbolni ravni. V New Yorku je skorajda prišlo do srečanja med njim in Obamo, zunanji ministri Irana, petih stalnih članic Varnostnega sveta in Nemčije pa so se v četrtek dogovorili o nadaljevanju pogajanj okrog jedrskega programa, za katerega Iran trdi, da je miroljuben, zahod pa sumi, da gre v resnici za oborožitveni program.

Zahodne države opažajo veliko spremembo tona iz Irana, največja pa je morda Rohanijeva izjava, da želi, da bo njegov obisk New Yorka prvi korak k boljšim odnosom med dvema velikima državama Iranom in ZDA.

Klic skrbi Izrael

Kljub spremembam v tonu pa vsi ostajajo za zdaj previdni. Obama je dejal, da dejstvo, da tako dolgo časa ni bilo izmenjave besed med predsednikoma obeh držav, kaže na globoko nezaupanje med državama. "Vendar pa se sedaj kaže možnost za pot naprej in verjamem, da temelji za rešitev obstajajo," je dejal Obama. Razvoj dogodkov zelo skrbi Izrael, za katerega bi Iran z jedrskim orožjem predstavljal nevarnost za obstoj, in izraelski premier Benjamin Netanjahu namerava v prihodnjem tednu obiskati ZDA.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.